Ex -Yu

Prokopijević: Povećanje PDV-a pogrešna mjera

Prokopijević: Povećanje PDV-a pogrešna mjera
Prokopijević: Povećanje PDV-a pogrešna mjera
Agencije

BEOGRAD - Ekonomista Miroslav Prokopijević ocijenio je danas kao potpuno pogrešnu mjeru Vlade Srbije da od oktobra porez na dodatnu vrijednost (PDV) poveća sa 18 na 20 odsto.

"Ova mjera će samo privremeno malo popuniti budžet, daviće privredu, a kroz nekoliko mjeseci biće još samo veći problem", kazao je on agenciji Beta.

Prokopijević je naglasio da se povećanjem PDV-a za dva odsto samo izvlači novac iz privrede gdje se koristi produktivno i on odlazi u državu gdje se koristi neproduktivno.

On je dodao da bi ova mjera imala smisla samo ako bi se kazalo da će se porezi podići šest mjeseci dok se ne smanje rashodi vezano za državu i dok se ne otpusti jedan broj ljudi iz države, a onda će se oni vratiti tamo gdje su bili.

"Ovo je jedna štetočinska politika i od takvog ministra koji to radi ne može ništa bolje ni da se očekuje", naglasio je Prokopijević.

Vlada Srbije usvojila je danas predlog rebalansa budžeta za 2012. godinu i paket mjera za stabilizaciju javnih finansija, koji će omogućiti obaranje budžetskog deficita sa 7,1 odsto BDP (235 milijardi dinara) na 6,7 odsto BDP do kraja godine.

Vlada je danas donijela odluku da opšta stopa poreza na dodatnu vrijednost (PDV) bude povećana od oktobra sa 18 na 20 odsto, ali se za mala i srednja preduzeća od 1. januara uvodi mogućnost da PDV plate tek kada robu naplate.

Snižena stopa PDV-a od osam odsto na sve životne namirnice je zadržana.

Izmjenama zakona se predviđa i povećanje iznosa PDV-a koji se vraća poljoprivrednicima sa sadašnjih pet na osam odsto pri čemu se uvodi obaveza da se novac direktno uplaćuje na račun poljoprivrednika.

Vlada je odlučila da se ukine oko 130 parafiskalnih nameta i taksi, čime poreski sistem postaje jednostavan i predvidiv.

Najčitanije