Ex -Yu

Pupovac: Nismo lako odustali od državne komemoracije u Jasenovcu, ali to je ispravna odluka

Pupovac: Nismo lako odustali od državne komemoracije u Jasenovcu, ali to je ispravna odluka
Pupovac: Nismo lako odustali od državne komemoracije u Jasenovcu, ali to je ispravna odluka
RTS

BEOGRAD - Predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća Milorad Pupovac izjavio je danas da se to vijeće nije lako odlučilo da ne prisustvuje državnoj komemoraciji žrtvama logora Jasenovac, ali da je to moralo da uradi da bi sačuvalo ono što su osnovne vrijednosti ne samo antifašizma, nego i stradanja ljudi u Drugom svjetskom ratu od strane režima koji je bio profašistički.

Pupovac je rekao da je to za Vijeće bolna činjenica, ali da vlast nije htjela slušati.

Kaže da Vijeće očekuje da se osuđuje i jasno osudi obnavljanje i pojavu toga u današnjim okolnostima.

"Kada neko uništava antifašističke spomenike, kao što su hiljadama pobijenih u šumi na istoku Zagreba, kada napada pripadnike romske zajednice u Zagrebu, kada neko djeci na veronauci pušta fil Jakoba Sedlara o Jasenovcu, koji je čista laž i falsifikat, onda želimo da se to osudi i da se jasno kaže da je to način obnavljanja ideja i vrijednosti tog režima", naveo je Pupovac.

Upitan kada je postalo prepoznatljivo "obnavljanje ustaštva u Hrvatskoj", Pupovac je odgovorio u protekle tri godine, a da danas stvari samo eksaliraju.
"Danas oni koji govore govorom mržnje, koji potežu za aktima nasilja, koji su sa margina ušli u mejstrim i postali dio establišmenta je za nas uzbuna. Kada imate 5.000-6.000 ljudi koji marširaju na Vijeće za elektronske medije, skandiraju “za dom spremni”, predsjednicu Vijeća Mirjanu Rakić samo zato što je srpskog porijekla teraju u Srbiju, šta je to? To je fašizam na ulicama, rušenje državnih institucija, ako u tome učestvuje potpredsednik Sabora i nema adekvatnih reakcija, šta je to? To je napad na slobodu medija i pripadnike manjina", kazao je Pupovac.

Pupovac poručuje i da Vijeću nije stalo do vlasti, osim onoliko koliko je vlast dužna da uradi za svoje građane srpske nacionalnosti.

"Zato smo u parlamentu i zato smo u sukobu sa onima koji ne žele da vlast uradi ono što treba da uradi za povratak izbeglih, imovine, obnovu kuća, za pošteno kažnjavanje ratnih zločina, isplatu penzija. Kada to tražite onda vas nazivaju etno biznismenom. Kada govore o totalitarizmu morali bi prepoznati da sami hodaju u čizmama totalitarizma", naveo je Pupovac.

Najčitanije