ZAGREB - Koalicija za REKOM (Regionalnu komisiju za utvrđivanje istine o žrtvama ratova 90-ih) pozvala je, povodom 30. avgusta - Međunarodnog dana nestalih, vlade iz postjugoslovenskih zemalja da prekinu ćutanje o tajnim grobnicama, jer ona najviše doprinosi održanju javne kulture ćutanja o tome šta se dogodilo u prošlosti.
Koalicija upozorava da nepostojanje tijela žrtava ima poguban učinak na stvaranje koherentne kulture sjećanja na žrtve.
"Kad nema posmrtnih ostataka, sahrane, tradicionalnih posmrtnih obreda i grobnih mjesta, kako pamtiti mrtve?! Nepostojanje tijela uskraćuje porodicama i društvu fizički simbol sjećanja na žrtve, što je kamen temeljac za održanje javne kulture ćutanja o teškom nasljeđu prošlosti, odgovornosti i pravdi za žrtve", navodi se u saopštenju.
Koalicija za REKOM zahtijeva da prioriteti u regionalnoj saradnji budu objavljivanje lokacija masovnih grobnica, ekshumacije, identifikacije i predavanje posmrtnih ostataka porodicama žrtava.
Prema podacima Međunarodnog odbora Crvenog krsta (MOCK), tokom ratova na prostoru SFRJ nestalo je 34.883 osobe. Još se traga za posmrtnim ostacima 12.656 osoba koje se vode kao nestale.
Za 1.762 nestalih poznati su podaci o lokaciji grobnice, dok je sudbina 10.894 osobe i dalje nepoznata.
U Bosni i Hercegovini 8.603 osobe se i dalje vode kao nestale. Hrvatska još traga za 2.282 osobe nestale u periodu 1991-1995. godine.
Ukupan broj nestalih tokom sukoba na Kosovu je 1.771, prema podacima MOCK, odnosno 1.842 prema podacima Fonda za humanitarno pravo (FHP). Podaci FHP-a pokazuju da je među nestalima 1.326 Albanaca, a nestalih Srba, Roma i pripadnika drugih nealbanskih etničkih zajednica 516, navodi se u saopštenju.