ZAGREB - Nekadašnji potpredsjednik hrvatske vlade Milan Ramljak rekao je juče u nastavku suđenja Branimiru Glavašu i ostalim optuženima za ratne zločine nad civilima u Osijeku 1991. da nije čuo za likvidacije u tom gradu.
On je odbacio tvrdnje bivšeg ministra unutrašnjih poslova Josipa Boljkovca da je Osijek bio izvan kontrole centralne vlasti. Bivši vicepremijer zadužen za unutrašnju politiku kazao je da nikada nije dobio izvještaj da je Glavaš komandovao naoružanom skupinom koja je bila izvan komandnog sistema.
Kao neistinite odbacio je tvrdnje ranijeg svjedoka Boljkovca, koji je izjavio da je Osijek 1991. bio izvan kontrole vlasti i da su tamo glavni bili Branimir Glavaš i Vladimir Šeks. "To jednostavno nije bilo tako", rekao je Ramljak, objasnivši da je bilo problema diljem Hrvatske zbog loše vertikale između centralne vlasti i pojedinih opština ali da u cjelini nijedna opština u to vrijeme nije bila izvan kontrole državne vlasti.
Ramljak je rekao da se ne sjeća vremena sastanka Vrhovnog državnog vijeća na kojem je Boljkovac rekao da je Glavaš na čelu "naoružane paralelne ekstremne organizacije", ali je dodao da zna da je to bilo u vrijeme kad je već bilo odlučeno da Boljkovca bude smijenjen s dužnosti ministra. Kazao je da je Boljkovac smijenjen zbog puštanja iz pritvora Željka Ražnatovića Arkana, Gorana Hadžića i još jedne osobe te zbog toga što je prije akcije na Plitvicama o svemu obavijestio tadašnjeg saveznog ministra unutrašnjih poslova.
Svjedok je kazao i da su u okviru HDZ-a postojale dvije glavne struje - u jednoj su bili Glavaš, Gojko Šušak i Vice Vukojević, a u drugoj Boljkovac, Josip Manolić i Martin Špegelj. Rekao je da je i na sjednicama Vrhovnog državnog vijeća znalo doći do njihovog razilaženja, s tim da na tim sjednicama, kaže, nikad nije bio Glavaš.