Ex -Yu

Raskinuti sporazum sa SAD

B92

PODGORICA Oli Ren zatražio je od Vlade Crne Gore da raskine sporazum sa SAD o neizručenju američkih vojnika Međunarodnom krivičnom sudu.

Evropski komesar za proširenje je na samitu šefova država i vlada članica Procesa saradnje jugoistočne Evrope u Zagrebu kazao da je od crnogorskog premijera Željka Šturanovića tražio da Vlada ne ratifikuje sporazum sa SAD i da ga raskine.

Vlada Crne Gore je razmjenom diplomatskih nota sa Vladom SAD 19. aprila prihvatila sporazum o imunitetu američkih državljana od nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda, što je izazvalo oštre reakcije javnosti.

Premijer Šturanović je kazao da potpisivanje sporazuma sa SAD `ne utiče` na stav crnogorske vlade da je integracija u EU strateški cilj Vlade.

`Dobri odnosi sa SAD doprinose, a ne odmažu realizaciji takvog cilja`, kazao je Šturanović.

Sa druge strane, pomoćnik američkog državnog sekretara Nikolas Berns zatražio je juče od Crne Gore da u Skupštini ratifikuje ovaj sporazum.

Iz Ministarstva inostranih poslova Crne Gore ranije je saopšteno da je razmjenom nota sporazum o neizručenju prihvaćen i da nema potrebe da ga ratifikuju u parlamentu.

Najčitanije