Ex -Yu

Raste napetost uoči izbora

Raste napetost uoči izbora
Raste napetost uoči izbora
Fena

LJUBLJANA - U Sloveniji noćas u ponoć ističe rok do kojeg stranke Državnoj izbornoj komisiji moraju predati liste kandidata s kojima će nastupiti na parlamentarnim izborima 21. rujna.

Predizbornu temperaturu podigla je informacija da predsjednik države Danilo Tirk ne isključuje mogućnost da vladu sastave stranke s većinom u novom parlamentu, a ne stranka koja osvoji najviše glasova.

Na špekulacije o tome što bi se dogodilo ako Slovenska demokratska stranka (SDS) sadašnjeg premijera Janeza Janše osvoji najviše glasova, ali ukupan broj mandata u novom parlamentu bude na strani stranaka lijevog centra, iz predsjednikovog kabineta stiglo je pojašnjenje da se mandat za sastav vlade povjerava pojedincu, a ne stranci.

Predsjednik slovenskih Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor, čija stranka u predizbornim ispitivanjima malo zaostaje za Janšinom, izjavio je da je razmišljanje po kojem će lijevi centar formirati vladu i u slučaju da Janšina stranka osvoji najviše glasova na izborima "velika iluzija".

"Širi se priča da će Janšina stranka osvojiti najviše glasova i tako postati relativni izborni pobjednik, ali da Janez Janša od predsjednika Tirka neće dobiti mandat za sastavljanje vlade. To je opasna iluzija - ko bude pobjednik izbora, taj će sastaviti i vladu", izjavio je Pahor na jednom predizbornom skupu.

On je tako mobilizirao birače ljevice da glasuju za njegovu stranku kako bi omogućili alternativu sadašnjoj vladi budući da se za isto biračko tijelo bore i liberalni demokrati (LDS), te stranka "Zares" koju vodi Gregor Golobič, nekadašnji bliski suradnik Janeza Drnovšeka.

U Janšinoj stranci isključuju mogućnost da SDS osvoji većinu glasova i mjesta u parlamentu, a ostane bez mogućnosti formiranja vlade.

"Naši politički protivnici već najavljuju da se neće poštovati volja birača i da će se pokušati prevariti onoga kojemu ispitivanja najavljuju pobjedu. Zato nam je potreban svaki glas, a naša pobjeda mora biti uvjerljiva", rekao je na jednom predizbornom skupu Janšin zastupnik Branko Grims.

Slovenski politički analitičari predviđaju da će na ovogodišnjim izborima stranka koja želi formirati vladu morati osvojiti oko 30 odsto glasova i trećinu mjesta u parlamentu. Sadašnja ispitivanja pokazuju "mrtvu trku" Janše i Pahora kao mogućih mandatara za sastav nove vlade. Janši se prednost daje s obzirom na to da je on neosporni vođa desnog centra i s obzirom na političko iskustvo, ali mu je slaba strana neizvjestan rezultat potencijalnih političkih partnera, stranaka Nova Slovenija (NSI) i Slovenske pučke stranke (SLS). Sa druge strane, navode analitičari, stranke koje su potencijalni koalicioni partneri Pahoru istodvremeno "oduzimaju" glasače njegovim socijaldemokratama, te tako smanjuju mogućnost da socijaldemokrati u novom parlamentu završe s najvećim brojem glasova.

Slovenski analitičari u nastavku kampanje za parlamentarne izbore najavljuju oštru borbu za svaki glas, čime bi se prekinula i stanovita politička letargija i pad izlaska na birališta jer je 2004. godine apstiniralo više od 40 odsto birača.

Najčitanije