Ex -Yu

Raste nivo rijeka u Srbiji zbog topljenja snijega

Raste nivo rijeka u Srbiji zbog topljenja snijega
Foto: Tanjug | Raste nivo rijeka u Srbiji zbog topljenja snijega

BEOGRAD - Na području Srbije, zbog topljenja snijega, i danas raste nivo rijeka i postoji opasnost od poplava i izlivanja, pogotovo bujičnih vodotokova.

Pomoćnik načelnika Sektora MUP-a Srbije za vanredne situcije Goran Nikolić rekao je da postoji bojazan od izlivanja rijeka, naročito na malim vodotokovima.

Nikolić je naveo da je taj sektor u stalnom kontaktu sa susjedima jer u Srbiju, kako kaže, vrlo često dolaze talasi iz Crne Gore, BiH i Hrvatske, zbog čega se permanentno prati sliv Dunava i Save.

"Zalihe snega na Alpima su iste kao i 2006. godine, i u aprilu se na Dunavu očekuje jedan talas, ali se nadamo da neće biti naglog otopljavanja snega", rekao je Nikolić za Radio-televiziju Srbije.

On je istakao da je Sektor za vanredne situacije još prošle sedmice preduzeo određene radnje da bi se preventivno reagovalo.

"Poslali smo svoje ljude baš kod onih naselja koja su bila ugrožena i prethodnih godina", precizirao je Nikolić.

Južna Morava izlila se u Đunisu i Kaoniku kraj Kruševca, na području Zaječara porastao je nivo Crnog i Belog Timoka, dok se rijeke u niškom kraju povlače.

Na Kosovu i Metohiji izlila se rijeka Lab i poplavila nekoliko srpskih sela. Najugroženiji su mještani Prilužja, gdje je poplavljeno stotinjak domaćinstava, a pomoć još ne stiže.

Najčitanije