BERLIN - Poslanik njemačke opozicione Socijaldemokratske stranke Mihael Rot izjavio je da Bundestag neće ratifikovati pristupni ugovor sa Hrvatskom ukoliko ta država ne otkloni primjedbe iz izvještaja Evropske komisije, poput predugih sudskih procesa.
"Kada je Hrvatska u pitanju, moramo dati zastrašujući primjer drugima", rekao je Rot za nedjeljnik "Špigel".
Predsjednik Odbora za spoljnu politiku Bundestaga Rupreht Polenc rekao je da ne smije biti nikakvog popuštanja za Hrvatsku samo da bi se pobudila nada.
On kaže da je ulazak Hrvatske u EU 1. jula 2013. godine moguć jedino u slučaju da naredni izvještaj Evropske komisije o napretku Hrvatske bude pozitivno intoniran.
Predsjednik Bundestaga Norbert Lamert, koji je ranijom izjavom da Hrvatska još nije spremna za ulazak u EU otvorio raspravu o proširanju EU, ponovo je izrazio skepsu po tom pitanju.
"Primjer Bugarske i Rumunije pokazuje da su očekivanja da će se problemi lakše riješiti nakon ulaska u EU u praksi neostvariva. Ne smijemo ponoviti istu grešku", rekao je Lamert za "Špigel".
On je rekao da je EU sada potrebna "faza konsolidacije".
"Mislim da bi morali da razmislimo o uvođenju godišnjeg izvještaja o unutrašnjem stanju EU. To bi nekima moglo otvoriti oči za probleme koje već godinama neriješene vučemo za sobom", zaključio je Lamert.