ZAGREB - Julsko istraživanje javnog mnjenja u Hrvatskoj, neposredno poslije njenog ulaska u Evropsku uniju, završene fiaskalizacije i najave predstečajeva donijelo je značajne promjene, a kao najinteresantnija se navodi vraćanje optimizma kod građana prvi put u posljednjih 15 mjeseci.
Prema istraživanju “Krobarometra”, koje je prenio Dnevnik Nove TV, sprovedenom na 971 ispitanika, predsjednik Ivo Josipović i SDP imaju najveću podršku građana.
Sada 32,6 posto građana misli da zemlja ide u dobrom smjeru, a njih 56,9 posto misli suprotno, odnosno da zemlja ide u lošem smjeru. Odgovor na to pitanje ne zna 10,5 posto, što je rezultat koji ukazuje da je to najveći rast optimizma u posljednjih 15 mjeseci, odnosno najveći pad pesimizma.
Vladine poteze podržava 38 posto građana, 54 odsto ih ne podržava, dok osam odsto ne zna za njih.
Rast podrške građana bilježi i opstanak vladajuće koalicije i u nju sada vjeruje 79 posto građana, da će se raspasti misli 15 posto, dok šest odsto ne zna ništa o tome.
Josipović je ovaj mjesec završio s ocjenom 3,47 ili skoro "četvorkom" i to mu je najboja ocjena u posljednjih pet mjeseci.
Vlada sada ima ocjenu 2,52, dok Sabor, nakon 10 mjeseci, ima najlošiju ocjenu i ovaj mjesec završava sa ocjenom 2,18.
Vladajuća SDP mjesec završava s podrškom od 30,4 posto građana, opozicionu Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) podržava 22,1 odsto birača.
Jul je istovremeno mjesec u kojem su profitirala dva najvažnija poltičara - premijer Zoran Milanović sa podrškom od 46 odsto birača, a Tomislav Karamarko sa 23 odsto i njima je to najbolji lični rejting među biračima u ovoj godini.
Josipović je i dalje najpopularniji političar sa 80 odsto podrške.
Predsjednik je i dalje najpopularniji političar s 80 posto podrše, a slijede predsjednik Sabora Josip Leko i drugi sa podrškom od 55 odsto….dok Milanović ima podršku od 45 odsto birača, a predsjednica Hrvatske stranke prava Ante Starčević, Ruža Tomašić ima podršku od 36 odsto ispitanih građana.