STRAZBUR - Uredba o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa Kosova i Metohije, koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije, potpisana je juče u Strazburu.
Uredbu su potpisali predsjednica Evropskog parlamenta (EP) Roberta Mecola i ministar za evropska pitanja Mađarske Janoš Boka, kao predstavnik zemlje koja predsjedava Savjetom EU, javlja Tanjug.
Potpisivanju uredbe EP i Savjeta EU o izmjenama i dopunama Uredbe u pogledu nosilaca srpskih pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije prisustvovali su i predsjedavajući Odbora EP za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Havijer Sarsalehos i poslanik EP Matjaž Nemec.
Pošto odluku potpišu Savjet EU i Evropski parlament, ona će biti objavljena u "Službenom listu EU", rekao je ranije poslanik Evropskog parlamenta Matjaž Nemec, koji je u prethodnom sazivu Evropskog parlamenta (EP) bio izvjestilac za ukidanje viza za nosioce srpskih pasoša sa KiM koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije.
Savjet EU je 22. jula donio odluku o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa KiM, koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije, čime je završen zakonodavni proces o ovom pitanju u EU, a Evropski parlament je 23. aprila, na prijedlog Nemeca, izglasao viznu liberalizaciju za nosioce srpskih pasoša sa KiM koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije.
Kako javlja reporterka Euronewsa, Srbi sa KiM su od 2009. očekivali da i oni imaju pasoše za koje nisu potrebne vize, a onda ponovo od januara ove godine, kada je ta odluka donesena za pasoše izdate u Prištini.
"Srbi sa Kosova i Metohije više neće biti diskriminisani, odnosno moći će da smanje bespotrebne procedure oko vađenja viza, smanjiće samim tim i troškove i to znači konačno će Srbi sa KiM moći slobodno da putuju", kaže jedna stanovnica.
Inače, prištinski zvaničnici, ali i predstavnici civilnog sektora, osudili su ovu odluku i čak su poslali pisma Evropskoj uniji i Evropskoj komisiji da je to, kako oni kažu, udar na suverenitet Kosova.
Nije poznato koliko ima nosilaca ovih pasoša. Građani su se često koristili tehnikom odjavljivanja sa Kosova i prijavljivali samo zbog pasoša negdje u gradovima centralne Srbije ili su, kada je Kosovo dobilo viznu liberalizaciju, bili primorani da uzmu kosovske pasoše.
Komentarišući za Euronews, politikolog Ognjen Gogić kaže da je u moru loših i zabrinjavajućih vijesti kada je riječ o KiM to jedna dobra vijest.
"To je tema koja je prolazila kroz nekoliko instanci i zaista je postojao strah. Iako su dolazili signali da je izvesno da će se desiti, postoji strah da može da se izjalovi u nekom momentu, da neko može da zaustavi. Srećom pa nije, zato što je to postala jedna diskriminatorna mera", rekao je Gogić.
Pasoši Koordinacione uprave su uvedeni 2009. kada je Srbija dobila viznu liberalizaciju, tada je zapravo uslov za Srbiju bio da se za Kosovo i Metohiju na drugačiji način riješi izdavanje pasoša.
"Razlog tome je bio taj što tada EU nije bila spremna da da viznu liberalizaciju za Kosovo, znači za druge građane Kosova. To se vremenom promenilo, dakle, kao što znamo, od 1. januara je stupila na snagu vizna liberalizacija za Kosovo i samim tim izdavanje kosovskih pasoša te je prestala potreba da Srbija na drugačiji način izda pasoše za građane koji žive na Kosovu i Metohiji. Tako je taj pasoš zapravo postao mera diskriminacije. Neko će reći da Srbi mogu da idu na pasoše Kosova, mnogi i jesu", rekao je on, prenosi Euronews.
Dodao je da je to značajan broj građana zapravo koji je bio uskraćen da slobodno putuje Evropom i da je ovo konačno mjera kojom se uklanjaju ti razlozi diskriminacije.
Prema njegovim riječima, ovo je korak naprijed za Srbe, ali je ovo isto korak nazad za odnose Srba i Albanaca.
"Priština to ne odobrava, ona je vrlo nezadovoljna tom merom, tako da je to opet problem u odnosima", rekao je Gogić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.