Ex -Yu

Šešelj i dalje odbija hranu i ljekarsku pomoć

Agencije

HAG Lider radikala i haški optuženik Vojislav Šešelj, koji od 10. novembra štrajkuje glađu, odbija bilo kakvu medicinsku pomoć i prisilno hranjenje.

U pismu, koje je juče uputio sudu u Hagu, on precizira da ostaje pri tome i ako štrajk glađu dovede do gubljenja svijesti. Optuženik odbija svaki kontakt s ljekarima koje bi odredio Haški tribunal ili s holandskim ljekarima. On zabranjuje i da se na njegovom tijelu uradi autopsija ako umre. Šešelj se osvrnuo na deklaracije Svjetskog medicinskog udruženja (World Medical Association) koje je utvrdilo ponašanje kakvo treba da usvoje ljekari prema štrajkačima glađu, a koje im `zabranjuje da odrede štrajkačima liječenje koje oni odbijaju`.

`Tribunal će se držati deklaracija Udruženja`, izjavio je portparol Haškog tribunala Refik Hodžić, ocijenivši da je `Šešelj svojim zahtjevima pokazao kako želi da živi`.

U srijedu je Haški tribunal odredio da zatvorenik, čije je zdravlje `ozbiljno ugroženo`, bude prebačen u zatvorsku bolnicu u okviru zatvorskog kompleksa Ševeningen u predgrađu Haga, gdje se nalazi i zatvorski centar UN-a.

Kako je Hodžić rekao, ljekari pomno prate Šešeljevo stanje u bolnici, ali još nisu intervenisali, jer nije bilo potrebno.

Zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je juče da je predsjednik te stranke Vojislav Šešelj `u kritičnom stanju`, poslije 21 dana štrajka glađu u pritvoru Haškog tribunala. `Šešelj ima velikih problema sa bubrezima i ozbiljno smo zabrinuti za njegov život. Mislimo da su u pitanju dani i da je egzekucija u toku. Situacija je toliko kritična da nam je Šešelj dozvolio da u nedelju saopštimo njegov politički i lični testament`, rekao je on.

Nikolić je pozvao predsjednika Srbije Borisa Tadića i predsjednika Vlade Srbije Vojislava Koštunicu da `zamole svoje prijatelje u Hagu da prestanu da ubijaju Šešelja`.

`Šešelj će pre odustati od života nego od svojih zahteva`, istakao je Nikolić i dodao da predsjednik SRS-a `ne traži liječenje, nego pravo da se brani`. Nikolić je rekao da je Šešelj u srijedu naveče `poslije prisilnog odvođenja u drugu sobu` prestao da uzima i vodu, koju je ponovo uzeo pošto mu je juče ujutro dozvoljen telefonski razgovor.

Najčitanije