HAG - Haški tribunal odlučio je danas da na privremenu slobodu od 15. marta do 4. aprila pusti bivšeg pomoćnika načelnika SDB Srbije Franka Simatovića zvanog Frenki, saopšteno je danas u Hagu.
Simatović je, zajedno s nekadašnjim načelnikom SDB Srbije Jovicom Stanišićem, optužen za zločine nad Hrvatima i Muslimanima tokom ratova u Hrvatskoj i BiH 1991-95.
Prvooptuženi Stanišić zatražio je, takođe, od Tribunala da ga pusti na privremenu slobodu, ali javna odluka o tom zahtjevu još nije donijeta.
Simatović i Stanišić više puta su iz pritvora Tribunala u Sheveningenu puštani u Srbiju tokom suđenja koje je počelo u junu 2009. Posljednji put, na privremenoj slobodi su bili tokom novogodišnjih praznika.
Tužilaštvo je nedavno okončalo izvođenje dokaza protiv Stanišića i Simatovića.
Rasprava o njihovom zahtjevu da budu oslobođeni poslije prve polovine suđenja, utemeljen na tvrdnji da krivica nije dokazana, biće pred Tribunalom održana od 7. do 12. aprila.
Prema pravilima Tribunala, optuženi imaju pravo da zatraže oslobađanje nakon što tužilaštvo završi svoj dokazni postupak.
Ako sudije odbiju taj zahtev, suđenje će biti nastavljeno izvođenjem dokaza odbrane Stanišića i Simatovića.
Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije "Sablja" poslije ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.
U prvom pojavljivanju pred sudijom obojica su izjavila da nisu krivi.
Stanišiću i Simatoviću četiri tačke optužnice na teret stavljaju zločine protiv čovječnosti (progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje), a jedna kršenje zakona i običaja ratovanja (ubistvo).
Kako su utvrdili specijalisti u Hagu i u Beogradu, Stanišić pati od hronične bolesti organa za varenje (paučitis) i depresije, što je usporavalo prvu polovinu procesa.