BEOGRAD - Sindikat novinara Srbije zatražio je danas od valsti da odmah objave sve podatke o prodaji udjela firme VAC u kompaniji "Politika" i pozvao buduću Vladu da odmah donese zakone o transparentnosti vlasništva u medijima i koncentraciji kapitala.
"Još u novembru u javnosti je lansirana priča da će udio kompanije VAC u Politici, Novostima i novosadskom Dnevniku biti otkupljen državnim parama i da Cvetkovićev kabinet, i pored brojnih zahtijeva, nije htio da se oglasi", piše u saopštenju sindikata.
Sindikat je dodao da, nova vlast, ukoliko zaista želi slobodne medije, mora da ih oslobodi kontrole sprege tajkuna, političara i medijskih čelnika.
"Od buduće vlade očekujemo da uspostavi ambijent za otpočinjanje socijalnog dijaloga u medijima i potpisivanje granskog kolektivnog ugovora koji jedini štiti zaposlene. Samo zaštićeni novinari mogu da odbrane lični i profesionalni integritet i izbore se sa cenzurom i autocenzurom", piše u saopštenju.
Sindikat novinara Srbije takođe zahtijeva detaljnu analizu privatizacije medija jer je "učinak katastrofalan" - mnogi mediji su ugašeni, a u onima koji još preživaljavaju sprovodi se "radno-pravno nasilje" nad zaposlenima.
"Većina ne prima redovno plate, niti im se uplaćuju doprinosi. Ovakva privatizacija nije izbor zaposlenih u medijima", navodi se.