BEOGRAD - Šef Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu Piter Fejt ocijenio je da bi rješenje za sjever Kosova i Metohije mogla da bude autonomija slična onoj kakvu ima Katalonija u Španiji.
Bivši specijalni predstavnik EU na Kosovu i Metohiji objasnio je da je najbolji model za trajno rješenje "Ahtisarijev plan plus", kojim se daje autonomija sjevernom Kosovu po pitanjima kao što su obrazovanje i zdravstvo, ali kojim se isključuje bilo koji oblik podjele Kosova.
Fejt je za "EU obzerver" rekao da Srbi u BiH i etnički Albanci u Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji pažljivo čekaju da vide šta će se sledeće dogoditi na Kosovu, u slučaju da to može imati implikacije na teritorijalni integritet zemlje u kojoj žive.
On je pohvalio kosovske Albance zbog uzdržanosti i savjetovao Prištinu da više radi na sticanju povjerenja Srba.
Fejt je pozvao i Euleks da "pojača aktivnosti na sjeveru" Kosova, dodavši da "treba da dođe do hapšenja ljudi" odgovornih za nedavne događaje u tom dijelu pokrajine.
On je ocijenio da je ovo "odlučujući trenutak", ne samo za Kosovo i Srbiju nego i za region.
"EU to vidi kao finalnu epizodu u dugotrajnoj drami koja se odvijala godinama i koja može da donese trajnu stabilnost pod uslovoma da se vodi na pravi način", rekao je Fejt.