BEOGRAD - Istražni sudija Specijalnog suda završio je istražne radnje u predmetu ubistva novinara Slavka Ćuruvije i predmet će naredne nedjelje biti proslijeđen Specijalnom tužilaštvu, izjavila je juče portparol suda Maja KovačevićTomić.
Sudija je istražne radnje sprovodio po zahtjevu specijalnog tužioca i saslušao je više od 50 svjedoka.
Sudska obrada slučaja `Ćuruvija` počela je u januaru, a mjesec dana prije toga specijalni tužilac Slobodan Radovanović je potvrdio već poznate tvrdnje da je to političko ubistvo iza kojeg su stajale državne strukture.
U toku je pretkrivični postupak koji se sprovodi po zahtjevu Tužilaštva, rekla je Kovačević-Tomićeva i ukazala da saslušavane osobe nisu osumnjičena lica, već su oni svjedoci. `Ukoliko ima novih saznanja onda predmet ide u istragu`, rekla je sudija Kovačević-Tomić.
Neimenovani izvor iz Tužilaštva je rekao da kada se predmet vrati poslije istražnih radnji, Tužilaštvo može da pokrene zahtjev za istragu, ili da vrati predmet na dopunu kod istražnog sudije.
Tek poslije sprovedene istrage, koja može da traje i nekoliko mjeseci, ako ima dovoljno dokaza, Tužilaštvo može da podigne optužnicu.
Još prije tri godine u emisiji B92 `Insajder` objavljeno je da postoji svjedok koji je vidio zločin i identifikovao pokojnog Luku Pejovića, nekadašnjeg pripadnika JSO-a, kao čovjeka koji je ubio Slavka Ćuruviju.
Novinari `Insajdera` su saznali i da je svjedok o svemu dao pisanu izjavu policiji, a izjava je u MUP-u.
Specijalno tužilaštvo odbilo je da komentariše jučerašnje pisanje pojedinih medija da je `pitanje dana kada će osumnjičeni za organizovanje, učešće i ubistvo Ćuruvije biti uhapšeni`, naglašavajući da je taj `postupak službena tajna`. Neimenovani izvor je za medije rekao da se svi akteri ovog ubistva možda neće naći iza rešetaka jer su neki trenutno van zemlje, a drugi su, u međuvremenu, i sami stradali.
Portparol Tužilaštva Tomo Zorić rekao je da su još u toku istražne radnje koje sprovodi sud na zahtjev Tužilaštva.
Zahtjevom Specijalnog tužilastva, početkom godine zatraženo je da se pred istražnim sudijom sasluša oko 100 osoba koje bi mogle imati neka saznanja o ubistvu Slavka Ćuruvije.
Vlasnik dnevnog lista `Dnevni telegraf` i nedjeljnika `Evropljanin`, ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, ispred svog stana u centru Beograda. Odmah poslije ubistva, na zahtjev porodice, podnesena je krivična prijava protiv Radomira Markovića, Milana Radonjića, Mire Marković i NN izvršilaca.
Za ubistvo Ćuruvije vezuje se vrh režima Slobodana Miloševića, ali do sada nije bilo dovoljno dokaza da se predmet procesuira.