VUKOVAR - Vlada Hrvatske oštro je osudila današnje šovinističko nasilje u Vukovaru, gdje su nasilno skinute i uništene latinično-ćrilične ploče s nekih zgrada državne uprave i pozivala sve političke stranke da se nedvosmisleno distanciraju od gaženja po temeljnim vrijednostima hrvatske demokratije i javno ustanu protiv širenja mržnje.
Postavljanje dvojezičnih ploča na latiničnom i ćiriličnom pismu počelo je jutros, da bi nešto kasnije došlo do incidenata koje su uzrokovali nezadovoljni građani i predstavnici Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara - epilog su i četiri povrijeđena policajca i dva demonstranta.
Komentarišući događaje u Vukovaru, osudama se priključio i predsjednik Ivo Josipović, koji je poručio da se mora uložiti dodatni napor kako ne bi bilo nasilja i tenzija, pozvao sve političke aktere da budu na visini zadatka i naglasio da zakon mora biti poštovan.
"Imamo zakon koji ide prema punom poštovanju nacionalnih manjina. Sve relevantne stranke u Hrvatskoj učestvovale su u donošenju ovog zakona. No, pitanje je osjetljivo i moramo imati na umu koliko je bilo stradalih u Vukovaru. Ali trebalo je objasniti zašto je dobro da se poštuje dvojezičnost i različitost", rekao je Josipović.
Demonstranti su prvo ispred zgrade Poreske uprave čekićem razbili i skinuli ploču, potom je odstranili i sa zgrade vukovarske policije, a zatim i sa sjedišta Kancelarije državne uprave.
Predsjednik Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić raspustio je demonstrante nesto poslije podneva čime je okončan protest, ali je najavio da će se sutra ponovno okupiti ukoliko osvanu nove dvojezične ploče.
On je naglasio, prenosi Hina, da je Vukovar multietični grad i da niko nikoga ne sprečava da postupke vodi na svom jeziku, da vadi dvojezična dokumenta..., ali da su dvojezične ploče "poniženje za Vukovar" i da u tom gradu "nisu prihvatljive".
Josić je poručio da će se, kako je i najavljivano, dvojezične ploče u Vukovaru skidati i ubuduće i upozorio sve hrvatske političare da "dobro razmisle" i da "dobro paze šta rade".
Hrvatski ministar uprave Arsen Bauk ocijenio je da je postavljanje dvojezičnih natpisa na latiničnom i ćiriličnom pismu u skladu s ranijim najavama i dogovorima i da današnja zbivanja u Vukovaru imaju političke motive.
"S obzirom da je još 2009. Gradsko vijeće Vukovara glasovima HDZ-a, HSP-a, a takođe i SDSS-a kao tadašnjeg koalicionog partnera, uvelo dvojezičnost u Statut grada, onda smatram da sve ovo što se sada događa na neki način ima političke motive", rekao je Bauk na povratku s Brača.
Ministar vjeruju da će u sljedećim danima i nedjeljama "biti dovoljno vremena za političku raspravu" u vezi postavljanja dvojezičnih natpisa u Vukovaru.
Podsjetivši da su dvojezični natpisi postavljeni "tek na nekoliko mjesta", dodao je da se primjena odredbi Ustavnog zakona uvodi postupno i u skladu sa popisom stanovništva 2011. godine, prema kojem Srbi čine 33,3 posto ukupnog stanovništva Vukovara.
Oglasio se i predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća i poslanik u hrvatskom Saboru Milorad Pupovac porukom da država ne smije da ustukne pred bezakonjem.
Današnji događaji u Vukovaru, smatra Pupovac, poruke su netolerancije i poziva na nasilje, a "stigmatiziranje ćiriličnog pisma" nazvao je "sramotnim".
Sprečavanje sprovođenja zakona, napadi na službene osobe, uništavanje državne imovine i slanje poruka netolerancije i poruka pozivanja na nasilje, poručio je, ne samo da ne pripadaju demokratskim društvima, nego su poruke koje, osim što izazivaju zabrinutost, trebaju biti predmet "vrlo ozbiljnih reakcija".