BEOGRAD - Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbijednost Srbije saopštio je danas da nije zabilježeno povećanje jačine ambijentalne ekvivalentne doze gama zračenja na teritoriji zemlje.
Kako je navedeno, sve do sada izmjerene vrijednosti jačine doze gama zračenja u Srbiji u skladu su sa varijacijama prirodnog fona zračenja.
Uslijed jučerašnjeg nestanka struje na široj teritoriji Španije, a u skladu sa sigurnosnim procedurama, svi reaktori u nuklearnim elektranama Almaras, Asko, Konfrentes, Triljo i Vandeljos ugašeni su, a postupak hlađenja uspostavljen je uz pomoć dizel generatora.
Podaci pokazuju da u proteklih 24 časa nije došlo do povećanog nivoa radioaktivnosti u Španiji i Evropi.
Na osnovu informacija objavljenih na portalu za razmjenu informacija o nuklearnim događajima Međunarodne agencije za atomsku energiju i izvještaja regulatornog tijela Španije od 29. aprila 2025. godine, situacija sa električnom energijom se stabilizuje i hlađenje reaktora postepeno se vraća na napajanje putem električne mreže, navodi "Tanjug".