Ex -Yu

Srbija i njena vojska faktor stabilnosti u regionu

Srbija i njena vojska faktor stabilnosti u regionu
Srbija i njena vojska faktor stabilnosti u regionu
Srna

BEOGRAD - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da država Srbija i Vojska Srbije predstavljaju faktor mira i stabilnosti u regionu.

Nikolić je, na svečanoj promociji najmlađih oficira Vojske Srbije ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, istakao da Vojska Srbije predstavlja faktor stabilnosti u regionu i važan činilac naučnog, tehnološkog i društvenog razvoja u širem smislu.

"Vojno-tehničkom saradnjom sa brojnim prijateljskim zemljama i u misijama UN-a naša vojska je doprinela održanju mira i stabilnosti širom sveta“, dodao je Nikolić.

On je podsjetio da se ove godine obilježava 100 godina od početka Balkanskih ratova.

"Prošlo je 100 godina od kako je naša herojska vojska otpočela da osvaja slobodu i brani čast svog naroda, vodeći mnoge slavne bitke sve do konačne pobede u Prvom svetskom ratu“, rekao je Nikolić.

On je poručio je da su pali srpski heroji u Prvom svjetskom ratu postavili temelje današnje demokratske i za svakog prijateljske Srbije.

"Odlika elite jednog naroda je spremnost da se za više ciljeve nesebično žrtvuje, a srpski oficiri su uvek pripadali eliti. Otadžbina je za srpskog oficira oduvek bila svetinja, tako je bilo u srpskoj istoriji, tako će biti i u budućnosti“, poručio je Nikolić.

Na svečanosti ispred Doma Narodne skupštine Srbije danas je 156 kadeta 133. klase Vojne akademije promovisano u najmlađe oficire Vojske Srbije, a među njima je bila i 31 kadetkinja, kao i dva pripadnika Vojske Crne Gore.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolć uručio je sablje trojici najboljih kadeta - pilotu helikoptera i diplomiranom inženjeru saobraćaja Radovanu Žuniću iz Sremske Mitrovice, pripadniku protivvazduhoplovne odbrane diplomiranom menadžeru Milku Durleviću iz Niša i diplomiranom inženjeru elektrotehnike i računarstva Đorđu Stojanoviću iz Zrenjanina.

Sablja je urađena po modelu oficirske sablje iz 1895. godine, a na njoj je ugraviran natpis – "Na vodi me bez povoda, ne vraćaj me bez časti".

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vučić uručio je pištolje sa posvetom najuspješnijim kadetima u vidu kopnene vojske i vazduhoplovstva i protivazduhoplovne odbrane – Viktoru Verešu iz Petrovaradina, sa studijskog programa Menadžment u odbrani, pješadija  i Mileni Đokić iz Aleksinca, sa studijskog programa Menadžment u odbrani, Vazduhoplovno osmatranje i javljanje.

Prilikom promocije najmlađih oficira Vojske Srbije prostor ispred Skupštine nadletali su avioni Vojske Srbije "galeb G-4", "lasta" i

"mig-29", kao i helikopteri tipa "gazela". 

Događaj su uveličali prikaz egzercira Garde Vojske Srbije i muzički program u izvođenju Umjetničkog ansabla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički", te Reprezentativnog orkestra Garde.

Svečanosti su prisustvovati i članovi Vlade Srbije, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general LJubiša Diković, predstavnici vjerskih zajednica, kao i gosti iz zemlje i inostranstva, među kojima i načelnik Generalštaba austrijske vojske, vojni izaslanik Angole i predstavnici Nacionalne garde Ohaja, kao i kadeti sa vojnih akademija Egipta, Velike Britanije i Francuske.

Najčitanije