Beograd od Ujedinjenih naroda traži osnivanje posebnog međunarodnog suda ili tribunala koji bi procesuirao zločine bivše Oslobodilačke vojske Kosova.
Šef Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je da Srbija od Ujedinjenih naroda traži osnivanje posebnog međunarodnog suda ili tribunala koji bi procesuirao zločine bivše Oslobodilačke vojske Kosova, pošto je, kako je naveo, potpuno jasno da na Kosovu ne postoji politička volja da se ti zločini procesuiraju.
"Očekujem da sve države, a posebno članice Saveta bezbednosti UN-a podrže osnivanje međunarodnog suda ili tribunala koji bi preispitao zločine OVK-a", rekao je on pošto Skupština Kosova nije usvojila odluku o specijalnom sudu.
Dodao je da očekuje da UN uradi svoj posao i da zemlje članice UN-a jednoglasno podrže osnivanje specijalnog suda, piše Aljazeera.
"Srpskom narodu je za manje od 24 sata, posle oslobađanja bivšeg komandanta Armije Bosne i Hercegovine u Srebrenici Nasera Orića, još jednom sipana so na ranu, odlukom pokrajinskog parlamenta da odbije formiranje posebnog suda čiji bi zadatak bio ispitivanje zločina OVK-a", rekao je Đurić.
On je ukazao da nijedna nepravda nije dovijeka, da nijedan ratni zločin ne stari i da će Srbija do kraja insistirati da oni koji su odgovorni za ratne zločine budu izvedeni pred lice pravde.
Rekao je da ta odluka ne doprinosi procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine, ali da će u ponedjeljak u Briselu ipak biti nastavljeni razgovori.
Đurić je kazao da je za punu normalizaciju odnosa potrebno da svi zločinci i sa albanske i srpske strane budu iza rešetaka, gdje im je mjesto.
"Poslanici Skupštine Kosova nisu u petak izglasali ustavni amandman neophodan za formiranje specijalnog suda, koji je predložila Vlada.
Sa 75 glasova za, sedam protiv i dva uzdržana, poslanici su odbacili amandman 24 na Ustav Kosova.
Za ustavne promjene potrebna je bila dvotrećinska većina glasova svih poslanika, ukupno 81 poslanik.
Stojanović: Ne odustajemo od formiranja Specijalni sud za OVK
Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović izjavio je danas da će Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu biti formiran, te da će skupština zasjedati onoliko puta koliko to bude potrebno.
On je na RTS-u rekao da je za sve poslanike bilo veliko iznenađenje neizglasavanje amandmana za promjenu ustava što je preduslov za formiranje Specijalnog suda i najavljuje novu sjednicu na kojoj će se iznova raspravljati o ovom sudu.
"Ono što je premijer (Isa) Mustafa rekao da će obaveza koja je preuzeta, a to je formiranje suda, biti i ispunjena. Koliko će to biti pokušaja, to ćemo vidjeti. Mi ćemo podržati tu incijativu kao što smo i do sada podržavali sve što je u vezi sa sudom", kaže Stojanović.
Ukoliko se ne postigne dogovor o sudu, Stojanović tvrdi da to može voditi destabilizaciji Kosova i ističe da će razgovarati sa predstavnicima Kfora da se poveća bezbjednost naročito zbog Vidovdana.
Stojanović je, govoreći o Briselskom sporazumu, rekao da je formiranje Zajednice srpskih opština prioritet, dodajući da očekuje da budući pregovori neće biti laki, ali da u potpunosti ima povjerenja u pregovarački tim na ceijlu sa premijerom Srbije Aleksandrom Vucićem.