Ex -Yu

Štab za odbranu Vukovara pisao Milanoviću

Agencije

VUKOVAR - Štab za odbranu hrvatskog Vukovara uputio je danas otvoreno pismo predsjedniku hrvatske Vlade Zoranu Milanoviću u kojem ocjenjuje da su njegove tvrdnje iznesene u javnosti neprimjerene, društveno "izuzetno štetne i provocirajuće jer vrijeđaju dostojanstvo stradalnika i svih građana koji Hrvatsku vole i poštuju kao svoju domovinu".

Iako ne navode na koje tačno medijske istupe misle, iz Štaba navode

da, iako je rat u Vukovaru formalno završen, nije postignut pravedan mir utemeljen na istini i kažnjavanju onih koji su počinili zločine, što je, ocjenjuju,  jedini preduslov stvarnog mira i zajedničkog života, a ne "nasilna realizacija manjinskih prava", piše Hina.

Štab i dalje čvrsto stoji na stanovištu da je "postavljanje dvopismenih natpisa" protivustavno i protivzakonito s čime je upoznao i međunarodne institucije, od Evropske komisije do Ujedinjenih nacija.

Dodaje se da se pri postavljanju natpisa "nisu poštovali službeni nazivi institucija i ustanova, pa je Ministarstvo unutarnjih poslova postalo Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje u Hrvatskoj ne postoji".

Kritikujući Milanovića jer ne želi na razgovor da primi branitelje okupljene u Štabu, iz te organizacije kažu da "kompleksno pitanje službene dvojezičnosti u Vukovaru nije samo pitanje prava nacionalnih manjina, u ovom slučaju srpske, na realizaciju svojih Ustavnim zakonom definisanih prava, nego ono ima puno dublje korene i tiču se i primjene

odgovarajućeg modela obrazovanja za pripadnike nacionalnih manjina".

Hrvatski premijer Zoran Milanović, već više od deset dana, od kada su i počeli protesti u Vukovaru protiv postavljanja dvojezičnih ploča na državnim institucijama, ne odstupa od tog čina što je u više navrata potvrdio javnim istupima.

Stavljanje ploča s dvojezičnim natpisima na državne institucije u Vukovaru "trijumf je hrvatske volje i trijumf hrvatske države", rekao je u utorak za RTL Milanović i istakao da se radi o poštovanju i primeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, a Vukovar nazvao mjestom u kome se brani ugled Hrvatske.

Prethodno je poručio da pravna država mora da funkcioniše i da je  "Hrvatska država majka svih svojih građana, ne gospodarica,

nego majka u pozitivnom smislu riječi - kojim god pismom oni pisali i koje god nacije bili".

On je poručio članovima Štaba i da je "rat završen".

Protesti zbog postavljanja dvojezičnih tabli počeli su prije 12 dana,  a prvog dana u neredima nekoliko tabli je nasilno skinuto, da bi kasnije bile ponovo postavljene.

Proteste organizuje Štab za odbranu hravtskog Vukovara koji traži da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta u kome se dvojezične ploče sa ćirilicom ne mogu postavljati.

 

Najčitanije