Ex -Yu

Štrbac: Poruka Srbima da odu i da se ne vraćaju

Štrbac: Poruka Srbima da odu i da se ne vraćaju
Štrbac: Poruka Srbima da odu i da se ne vraćaju
Agencije

BEOGRAD - Predsjednik nevladine organizacije "Veritas" Savo Štrbac ocijenio je da je "spektakularnim" hapšenjem 12 Srba u Hrvatskoj danas poslata poruka izbjeglicama i prognanima da se ne vraćaju, a onima koji su poslije rata ostali na ognjištima da treba da odu.

Štrbac je u izjavi Tanjugu naveo da to potvrđuje način na koji su danas pohapšeni Srbi u Trpinji kod Vukovara, jer su ljudi privođeni iz svojih kuća, sa radnog mjesta i njiva dok su obavljali poljske radove.

On je ukazao da su hapšenja mogla biti obavljena drugačije, jer bi se Srbi sigurno odazvali na poziv policije, budući da su ostali da žive u Hrvatskoj poslije mirne reintegracije srpske oblasti Istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srem 1998. godine.

Štrbac je kazao da ovo nije prvo "ritualno" hapšenje Srba iz te oblasti, kojim se šalje poruka da niko od njih nije bezbjedan, a najnoviji slučaj pokazuje samo da se u tom pogledu ništa nije promijenilo ni poslije ulaska Hrvatske u EU, čemu su se mnogi ponadali.

Prema pisanju hrvatskih medija, Srbi koji su pohapšeni u Trpinji, sumnjiče se za ratni zločin protiv 16 Hrvata -civila, ratnih zarobljenika, ranjenika i bolesnika, a Štrbac je ukazao da tek treba vidjeti za koja se krivična dijela konkretno terete.

Izrazivši sumnju da bi oni koji su počinili najteže ratne zločine ostali u Hrvatskoj, Štrbac je podsjetio da Srbi u Trpinji čine 90 odsto stanovništva i da je "spektakularno hapšenje očito dobar način da se njihova nepoželjna koncentracija razbije".

Najčitanije