Ex -Yu

Sud: Mandić nije ubio Jovanovića

Agencije

PODGORICA Damir Mandić, jedini optuženi za učešće u ubistvu direktora podgoričkog lista "Dan" Duška Jovanovića, oslobođen je juče optužbi odlukom Višeg suda u Podgorici.

Sudskim vijećem je predsjedavao sudija Radovan Mandić.

Damir Mandić je juče pušten iz pritvora, a članovi njegove porodice su u sudnici, nakon čitanja presude, bez glasnih reakcija, čestitali jedni drugima oslobađajuću presudu.

Preko puta Mandićeve porodice, sjedjela je supruga ubijenog Duška Jovanovića, Slavica, i njegovi saradnici iz lista `Dan`. Oni, takođe, nisu glasno reagovali zbog oslobađajuće presude.

Slavica Jovanović je novinarima kazala da će se zbog takve presude obratiti međunarodnim sudskim instancama.

Branilac optuženog advokat Željko Jočić rekao je da su on i Mandićeva porodica odmah poslije izricanja presude otišli pred zgradu zatvora u Spužu, gdje su čekali rješenje o ukidanju pritvora Mandiću.

Sudija Radovan Mandić je u obrazloženju presude rekao da u toku sudskog postupka nije izveden nijedan dokaz koji bi potvrdio da je Damir Mandić bio u vozilu iz kojeg je 27. maja 2004. godine, ispred redakcije lista `Dan`, ubijen Duško Jovanović. Prema obrazloženju sudije, to je potvrdio i jedan dio svjedoka. Sudija je naveo da je optuženi osuđen na dvije godine zatvora za otmicu Miodraga Nikolića u februaru 2002. godine, ali da je tu kaznu već izdržao. Mandić je Nikolića oteo kako bi mu iznudio novac.

Zastupnik tužbe protiv Damira Mandića, zamjenik višeg državnog tužioca Ljiljana Klikovac, u završnoj riječi prošle nedjelje je rekla da rezultati dokaznog postupka upućuju na `nesumnjiv zaključak` da je optuženi izvršio krivično djelo za koje se tereti. Prema obrazloženju Klikovčeve, u vozilu iz kojeg je pucano na Jovanovića, nađeni su tragovi koji potiču od Mandićeve odjeće, što potvrđuje da je bio u vozilu kada je zločin izvršen. Branioci Damira Mandića su u završnim riječima, međutim, tvrdili sasvim suprotno, da nijedan od izvedenih dokaza ne upućuje na zaključak da je optuženi saučesnik u ubistvu Jovanovića.

Glavni i odgovorni urednik lista `Dan` Mladen Milutinović ocijenio je kao skandaloznu odluku Višeg suda da se Damir Mandić oslobodi optužbe za saučesništvo u ubistvu Duška Jovanovića. On je pozvao `svu demokrtasku javnost da protestuje zbog takve odluke sudije Radovana Mandića`.

`Ovakva presuda govori samo da nema pravne države, a i da se pored našeg dubokog uvjerenja da odluka mora biti po zakonu pošteno izrečena, još jednom pokazalo da sudija Radovan Mandić ne sudi po pravdi i zakonu`, navodi se u Milutinovićevoj izjavi.

On je kazao da je i pravnim laicima jasno da ima više nego dovoljno dokaza za osuđujuću presudu, počevši od DNK-a nalaza, telefonskog listinga, limenke red bula, izjavama svjedoka i fotografija u noćnom klubu `Manija`.

Brat Duška Jovanovića, Miodrag Jovanović, kazao je da nisu očekivali pravdu od sudije Radovana Mandića. Porodica Jovanović je nekoliko puta tražila izuzeće sudije Mandića, a nakon što je predsjednik Višeg suda Ivica Stanković to odbio u posljednja tri mjeseca nisu prisustvovali suđenju.

Miodrag Jovanovića je medijima kazao da ima pouzdane informacije da je sudija Mandić tražio sam da mu se dodijeli ovaj predmet da bi oslobodio Damira Mandića.

Predstavnici crnogorske opozicije napustili su juče sjednicu parlamenta protestujući zbog oslobađajuće presude.

Poslanici Pokreta za promjene, Narodne stranke, Srpske narodne stranke i Demokratske srpske stranke stajali su u poslaničkim klupama dok je predsjednik SNS-a Andrija Mandić čitao zajednički stav tih stranaka povodom oslobađajuće presude Višeg suda u Podgorici. Mandić je naveo da su opozicione stranke zatečene i zaprepašćene odlukom suda i najavio da poslanici opozicije zbog toga neće učestvovati u glasanju do kraja ovog zasjedanja.

`Duško Jovanović je danas još jednom ubijen, a sloboda i ljubav prema istini osuđeni na doživotnu robiju`, kazao je.

Najčitanije