BEOGRAD - Svaki drugi građanin Srbije stariji je od 41 godine, rekao je Goran Penev iz Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka.
Osim što je sve veća takozvana medijalna starost (pokazatelj koliko godina ima 51 odsto populacije), sve je veći i udio starih u ukupnom stanovništvu koji u Srbiji iznosi 17,1 odsto, u Hrvatskoj 17,2, u Bugarskoj 17,4, a u Grčkoj 18,7 odsto.
"Pre dve decenije svaki drugi građanin imao je 37 godina, a udeo starijih od 65 bio je 12 odsto. Ali, ne starimo intenzivno samo mi, već i ostale, pa čak i mlade nacije, na Balkanu. Čak i u Albaniji, koja ima najmlađu naciju, udeo starih je dupliran", kaže Penev.
Sve veći broj starih znači - sve više domova za penzionere, a sve manje škola i pedijatrija, kao i sve veći pritisak na penzioni i zdravstveni sistem. Pošto sve manje ljudi radi, to znači da će i penzije biti sve niže.
"Imaćemo sve više gerijatrija, a sve manje učitelja i pedijatara", rekao je Penev za "Večernje novosti" i dodao da na duže staze to znači da će Srbija imati i sve manje stanovnika.
Prema njegovim riječima, broj starijih žena znatno premašuje broj starijih muškaraca, a odnos je 57 prema 43 odsto. Svaka peta starija žena živi sama, a svaka druga u samačkom ili višečlanom staračkom domaćinstvu.
Najstarija opština je Crna Trava u kojoj je prosječna starost 52 godine.