BEOGRAD - Predsjednik Demokratske stranke (DS) Boris Tadić izjavio je danas da je on najodgovorniji za izborni poraz Demokratske stranke, ali da nije jedini i da je potrebno utvrdiiti i odgovornost potpredsjednika i drugih stranačkih funkcionera.
"Ovo nije obična sednica Glavnog odbora, ovo je bitna i prelomna sednica", kazao je Tadić i istakao da je njegova odgovornost u tome što se nije na vrijeme obračunao sa "tendencijama konfederalizacije stranke" ukazujući da stranka nije ugrožena, ali da bi se to moglo desiti u narednom periodu.
Nabrajajući svoje odgovornosti u izvještaju o radu, Tadić je rekao da je odgovoran i zato što je dozvolio kadrovske greške i ulazak u stranku ljudi koji imaju bezobzirne ambicije.
"Ljudi strašnih ambicija su verni samo svojim ambicijama, a ne političkim idejama", rekao je Tadić na sednici u beogradskom Sava centru kojoj prisustvuju svi potpredsjednici stranke.
"Bio sam bolećiv i prema nedelotvornim ministrima i funkcionerima stranke", rekao je Tadić i dodao da je odgovoran zato što nije odlučnije smjenjivao te ljude i zbog toga što nije zahtijevao sveobuhvatniju rekonstrukciju republičke vlade Mirka Cvetkovića.
Kako je naveo, njegova krivica je i u tome što je vjerovao da je svim članovima i funncionerima stranke javni interes iznad ličnog, a priznao je i da nije na vrijeme uticao na "modifikacije" u politici prema Kosovu.
"Moja je odgovornost što nisam brže i odlučnije smenjivao one koji su trebali da budu smenjeni", rekao je Tadić i poručio da će ako ponovo bude izabran za predsjednika stranke to promijeniti.
On je na početku odao priznanje članovima DS jer su izdržali ogroman pritisak nakon formiranja nove vlade i pozivao na solidarnost sa onima koji preživljavaju politički revanšizam.
Tadić je poručio da bez DS nema dinamike i ritma za modernizaciju Srbije, kao ni razvoja srpskog društva i istakao da nije zadovoljan, jer je DS, koji je ključna tačka za modernizaciju, izbubio mehanizme upravljanja.