BEOGRAD - Predsjednik Srbije Boris Tadić raspustiće sutra državni parlament i raspisati izbore za 11. maj.
Informacija je juče potvrđena u Pres-službi predsjednika. Vlada Srbije je u ponedjeljak predložila predsjedniku Srbije da raspusti Skupštinu i raspiše vanredne parlamentarne izbore za 11. maj. Ustanovljeno je da Vlada više nema jedinstvenu i zajedničku politiku, što prema Ustavu onemogućava Vladu da obavlja svoju osnovnu ustavnu funkciju - da utvrđuje i vodi politiku, navodi se u obrazloženju.
Inače, za godinu dana, parlament je usvojio 72 zakona, a zasjedao je ukupno 112 dana. Vjerovatno posljednja skupštinska aktivnost u ovom sazivu bila je jučerašnja sjednica Odbora za privatizaciju. Skupštinski hodnici juče su bili prazni. Većina poslanika više i ne dolazi u Skupštinu.
Odbor za privatizaciju održao je devetu i posljednju sjednicu u ovom sazivu. Rastali su se u veselju i uz želje da dobro prođu na izborima. Sada slijede pakovanje i priprema za kampanju, mada ima i onih koju si sigurni da će ponovo biti poslanici. Poslanici navode da je Skupština radila onako kako je funkcionisala parlamentarna većina. Kažu da nije bilo loše, ali da je moglo biti i bolje. I dok poslanici idu na pauzu, stručne službe Skupštine rade normalno i od četvrtka prioritet im više neće biti poslanici, već Republička izborna komisija.
Za 11. maj već su zakazani lokalni i pokrajinski izbori.
U međuvremenu, pali su i prvi međustranački dogovori.
DSS i NS nastupiće zajedno na predstojećim izborima, izjavio je predsjednik NS i još aktuelni ministar za infrastrukturu Velimir Ilić.
"Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica i ja smo se dogovorili da na izbore idemo zajedno - samo dve stranke. U kampanju krećemo odmah, a naš cilj je jaka, stabilna i celovita Srbija", rekao je Ilić.
"Želimo da ono što smo radili u Vladi nastavimo i pripremimo se za buduću vladu. Naša politika je identična i već godinama sarađujemo odlično. Nema razloga da ne idemo zajedno i ne napravimo dobar rezultat", istakao je Ilić.
Stranka G17 plus i Demokratska stranka počele su neformalne razgovore o zajedničkom učešću na predstojećim izborima, potvrdila je juče potpredsjednica Političkog savjeta G17 plus Snežana Samradžić-Marković, ono što se već nezvanično znalo. Ona je rekla da će DS biti "stožer" te koalicije, ako ona bude formirana, ali je i ponovila da je G17 plus spremna i da sama izađe na izbore. Na pitanje da li je moguća eventualna koalicija sa Demokratskom strankom Srbije nakon izbora, ona je kazala da "o tome nije bilo riječi" i navela da to "zavisi od DSS-a".