LONDON - Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, upozorio je da Srbi na Kosovu žive pod prijetnjom genocida i da bi svaki pokušaj nametanja vlasti prištinskih institucija mogao da dovede do egzodusa Srba.
"Šta ako se Srbi isele. Ko će prihvatiti rezultate takvog genocida? To je jedna od definicija genocida - kada proterate 40.000 ljudi, bez obzira na to da li su u pitanju žene, muškarci civili ili vojnici, i kada izmenite etnički sastav teritorije. To je genocid", rekao je Nikolić u intervjuu britanskom "Gardijanu".
Nikolić, koji boravi u Londonu, istakao je da postoji opasnost da bi Priština bila spremna da ode toliko daleko.
"Jedine oružane snage koje su tamo, pored međunarodne zajednice, su albanske. Ubeđen sam da im ne bi smetalo da to odmah učine", kazao je Nikolić, objavljeno je na sajtu britanskog lista.
On je, međutim, dodao da jedino što sprečava takvu akciju je prisustvo NATO snaga.
Nikolić je nagovijestio namjeru da zauzme tvrđi stav od prethodnika u pregovorima Beograda i Prištine, navodeći da se do sada samo od Srbije tražilo da pravi ustupke u naporima da se razriješi spor i da bi sada trebalo tražiti veće ustupke od Prištine.
"Koji kompromis je do sada napravila Priština? Nijedan", rekao je Nikolić, dodajući da Srbija nije postavljala uslove i da kompromis nije kada se Srbija uvijek povlači korak po korak.
Nikolić je pozvao Atifetu Jahjagu, kosovsku predsjednicu da prihvati da nikada neće upravljati sjevernim dijelom Mitrovice.
Upitan da li to znači podjelu Kosova, predsjednik Srbije je rekao da "ne zna", jer prije 20 godina, da mu je neko rekao da neće biti Jugoslavije, ne bi povjerovao u to, kao ni u to da će se Srbija i Crna Gora razići.
"Život nam priređuje iznenađenja, ne mogu da vodim politiku zamišljajući stvari", dodao je Nikolić.
"Gardijan" je, takođe, podsjetio da je Nikolić nekada bio istaknuti član Srpske radikalne stranke, čijem se lideru Vojislavu Šešelju sudi u Hagu.
"Nisam počinio nikakav zločin. Ne stidim se ničega što sam uradio od devedesetih do danas", naveo je Nikolić.
Ponovio je i stav da u Srebrenici nije počinjen genocid i s tim u vezi rekao da ne može da ide dalje od srbijanskog parlamenta, čijom se rezolucijom ono što se dogodilo u Srebrenici osuđuje kao ratni zločin.
"Beograd i London na dva udaljena pola"
Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, rekao je u Londonu da su Srbija i Velika Britanija još na "dva udaljena pola" kada je riječ o pitanju Kosova i Metohije, ali da se nada da će srpski argumenti biti uvaženi.
Nakon sastanka sa Dejvidom Lidingtonom, britanskim ministrom za Evropu, Nikolić je istakao da je Ustav Srbije jasan, a da je predsjednik prvi koji brani Ustav, koji kaže da je Kosovo i Metohija u sastavu Srbije.
"Mislim da je i on prihvatio moju želju da razgovori budu dosta ozbiljniji nego do sada, da budu na nivou s kojeg ljudi preuzimaju odgovornost", rekao je Nikolić poslije sastanka sa Lidingtonom u Ambasadi Srbije u Londonu.