Ex -Yu

Traže da stanarska prava u Hrvatskoj rješava komisija za sukcesiju

Traže da stanarska prava u Hrvatskoj rješava komisija za sukcesiju
Traže da stanarska prava u Hrvatskoj rješava komisija za sukcesiju
Srna

BEOGRAD- Izbjeglička udruženja pozvaće Srbe izbjegle iz Hrvatske da zatraže od Komisije za sukcesiju da u svoju nadležnost uvrsti povratak oduzetih stanarska prava, izjavio je Srni predsjednik Asocijacije izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.

"Kao izbjegličke organizacije i udruženja pozvaćemo sve naše građane koji su imali stanarsko pravo da se prijave i traže od Komisije za sukcesiju da se i Srbima koji su izgnani i prognani iz Hrvatske vrate oduzeta stanarska prava ili izvrši pravična kompenzacija", rekao je Budimir.

Poziv će biti upućen poslije 31. avgusta, po isteku roka za prijavljivanje za takozvani program stambenog zbrinjavanja u Hrvatskoj, koji prema Budimiru, nije u interesu Srba.

"To je socijalni program i ljudi očekuju ono što je urađeno u svim bivšim republikama - da se vrate oduzeta stanarska prava i ispoštuju Bečki sporazum i Sarajevska deklaracija, po kojima je Hrvatska bila obavezna da stanarska prava vrati, jer je i Parlamentarna skupština Savjeta Evrope utvrdila da su stanarska prava imovinska prava", naglasio je Budimir.

On je ocijenio da su izbjegli Srbi u Srbiji ostali zbunjeni informacijama o programu stambenog zbrinjavanja u Hrvatskoj, jer "ne odgovaraju istini" i ocijenio da će problem onih koji su ušli u ovaj program morati da rješavaju "oni koji su ih uveli u njega".

Pomoćnik komesara za izbjeglice i migracije Srbije Danijela Popović rekla je Srni da je Komesarijat za izbjeglice u Srbiji davao jasne informacije da program stambenog zbrinjavanja ne znači vraćanje  imovine izbjeglim Srbima i da neće dobiti prijeratni stan. 

Ona je rekla da organi Srbije nisu davali preporuke nego informacije, i da je "logika da se otvore mogućnost ljudima makar da biraju", a na osnovu pravih informacija ljudi treba da odluče šta im je činiti.

Popovićeva je navela da je Hrvatska ranije za stanove u najmu tražila izjave u kojoj se podnosioci zahtjeva obavezuju da će živjeti u Hrvatskoj pod krivičnom i materijalnom odgovornošću, a da su "sada malo popustili".

 "U principu, vi ćete se fizički vratiti u stan, ali kada otkupite stan nema zakona na ovom svetu koji vas sprečava da slobodno raspolažete imovinom. Nema čak ni zabrane od pet ili deset godina otuđenja koji ima za obnovljene kuće. Kad otkupite stan vi možete odmah da ga prodate", rekla je Popovićeva.

Ističući da je ovo šesti put da Hrvatska produžava rok za prijavu, Popovićeva je ocijenila da postoji mogućnost da rok bude produžen još jednom.

"Mali broj ljudi se javio u prethodnim konkursima, pa se, na primer, u ciklusu koji je završen u februaru prijavilo svega oko stotinjak ljudi", kaže ona.

Popovićeva je juče  uputila posljednji poziv izbjeglicama iz Hrvatske i BiH da se do 31. avgusta prijave za regionalni program stambenog zbrinjavanja i obnove porušenih stambenih objekata.

U Hrvatskoj taj se poziv odnosi samo na područja koja nisu bila pod ratnim dejstvima 90-tih godina prošlog vijeka.

 

 

 

Najčitanije