Ex -Yu

Trojci 10. decembra prestaje mandat

Trojci 10. decembra prestaje mandat
Trojci 10. decembra prestaje mandat
Beta

BRISEL - Evropska unija smatra da podnošenjem izvještaja Kontakt grupe Ujedinjenim nacijama 10. decembra prestaje mandat pregovaračkoj trojci i slijedi nova faza rješavanja pitanja Kosova u kojoj je nužno da se u pokrajinu hitno uputi misija EU.

Prethodno će se s najvećom pažnjom i `sasvim umjerenim nadanjima` sačekati nove runde pregovora Beograda i Prištine 5. novembra u Beču i 20. novembra u Briselu, iz kojih bi moglo da se očekuje neko, između srpske i albanske strane i `trojke`, usaglašeno viđenje budućeg statusa Kosova. To su prenijeli izvori EU i međunarodne diplomate u Briselu, istakavši da `viđenje` statusa mora obavezno biti usaglašeno jer `trojka` nema mandat da bilo šta samostalno uobliči kao suvisao prijedlog, već da posreduje. U tom bi kontekstu predstavnik EU u `trojci` Volfgang Išinger mogao ukazati i na neke elemente u sporazumu dvije Njemačke 1972. godine. Išinger je ambasadorima u Političko-bezbjednosnom komitetu EU rekao da će biti uloženi svi napori da se dođe do kompromisnog rješenja, koje zahtijeva i bitne ustupke dviju strana. Ali, naveli su evropski i diplomatski izvori u Briselu, razmišlja se i o drugim modelima, poput položaja Tajvana i sličnih rješenja u svijetu, imajući u vidu i dosad uobličenih 14 tačaka koje je `trojka` podnijela Beogradu i Prištini.

Ako bi nove runde pregovora 5. i 20. novembra ukazale da ima dovoljno elemenata koji mogu voditi usaglašenom prijedlogu, onda bi `trojka` sazvala završni susret koji bi trebalo da traje više dana. Tada bi se uložili krajnji napori sa ciljem da izvještaj Kontakt grupe generalnom sekretaru UN sadrži bar obrise mogućeg rješenja za status Kosova.

Izvori u Savjetu ministara EU su rekli da su čelnici Unije ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, na nedavnom susretu na vrhu u Portugalu, prenijeli `čvrst stav` da pregovori pod posredstvom `trojke` prestaju 10. decembra. Putinu je predočeno i da Evropska unija odlučno smjera da što brže na Kosovo uputi svoju misiju, zato što se očekuje da UNMIK bude povučen s Kosova. Misija EU je u ubrzanoj fazi završnih priprema i mogla bi u potpunosti biti razmještena u roku od devedesetak dana. Obrazloženje Brisela je bilo i da bi se svakako morao popuniti vakuum bezbjednosti i stabilnosti, bilo da se nastave napori za neko već viđeno rješenje statusa, ili, što bi donijelo mnogo ozbiljnije izazove, da nastane neizvjesnost kuda cio proces ide, odnosno da kosovski Albanci posegnu za nekim `jednostranim koracima`. Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso i visoki predstavnik Havijer Solana su ruskom predsjedniku Putinu iznijeli stav da poslije izvještaja Kontakt grupe 10. decembra o budućem okviru i mehanizmu rješavanja kosovskog statusa, može uslijediti rasprava u Savjetu bezbjednosti UN, iako je svima jasno da u toj potonjoj fazi zbivanja oko Kosova nastaje jedno vrijeme neizvjesnosti.

Najčitanije