HAG - Tužilaštvo međunarodnog suda u Hagu zadovoljno je osuđujućim dijelom današnje presude Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju, a odluku o eventualnoj žalbi donijeće kada prouči oslobađajuće dijelove odluke Sudskog vijeća.
Kako se navodi, Tužilaštvo se uvjerilo da je Pretresno vijeće prihvatilo da je ono izvelo dokaze koji van svake sumnje dokazuju Stanišićevu i Simatovićevu odgovornost za neka od krivičnih djela za koja se terete.
Tužilaštvo će pažljivo pregledati pisanu presudu kada ona bude dostupna, u odnosu na optužbe za koje Pretresno vijeće nije utvrdilo da su dokazane van svake razumne sumnje kada će odlučiti i da li postoje osnove za žalbu, navodi se u saopštenju.
Glavni tužilac Serž Bramerc je u pisanoj izjavi danas ocijenio da je presuda Stanišiću i Simatoviću korak naprijed u pozivanju na odgovornosti onih koji su najodgovorniji za zločine tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji.
On je podsjetio da je suđenje Stanišiću i Simatoviću posljednji proces u Hagu i upozorio da bi tek trebalo procesuirati na hiljade osumnjičenih za ratne zločine širom zemalja bivše Jugoslavije i da će njegova kancelarija nastaviti da pruža podršku nacionalnim tužilaštvima u naporima da se postigne pravda za što više žrtava.
Mehanizam za krivične sudove u Hagu osudio je danas na po 12 godina zatvora nekadašnje čelnike Službe Državne bezbjednosti Jovicu Stanišića i Franka Simatovića zbog pomaganja i podržavanja ratnih zločina u Bosanskom Šamcu.
Proglašeni su krivim po svih pet tačaka optužnice kao pomagači, ali ne i kao učesnici Udruženog zločinačkog poduhvata (UZP).