Ex -Yu

U Beogradu predaja otvorenog pisma za Jadranku Kosor

U Beogradu predaja otvorenog pisma za Jadranku Kosor
U Beogradu predaja otvorenog pisma za Jadranku Kosor
Srna

BEOGRAD - Predstavnici izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske predaće danas u hrvatskoj Ambasadi u Beogradu otvoreno pismo za premijerku te države Jadranku Kosor, u kojem se od vlade u Zagrebu traži da prije ulaska u EU vrati oduzeta imovinska i stečena prava Srbima.

U pismu, koje je povodom 16 godina od hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" upućeno i na ime potpredsjednika Vlade Hrvatske iz redova srpskog naroda Slobodana Uzelca, od Zagreba se traži da uspostavi iste standarde u suđenjima za ratne zločine i druga krivična djela u ratnom periodu.

Izbjeglička udruženja traže da hrvatska vlada prekine sa zloupotrebom spiskova i potjernica s ciljem zastrašivanja prognanih Srba te da završi proces ekshumacije i identifikacije posmrtnih ostatka Srba iz svih pojedinačnih i zajedničkih grobnica koji se odvija neobjašnjivo sporo.

Od hrvatske vlade se traži da započne sa ekonomskom obnovom područja koja su bila pod zaštitom UN, vrati toponime sa nazivima "srpski" - saopštila je Koalicija izbjegličkih udruženja.

Od Kosorove i Uzelca se traži da upoznaju domaću i međunarodnu javnost iz kojih razloga Vlada Hrvatske opstruiše implementaciju Sporazuma o sukcesiji koji su 29. juna 2001. godine u Beču potpisali predstavnici država nastalih na prostoru bivše Jugoslavije.

Ovaj sporazum je, napominju izbjeglička udruženja, između ostalih, ratifikovao hrvatski sabor marta 2004. godine.

U Aneksu G tog sporazuma pod nazivom "Privatna svojina i stečena prava" veoma jasno se kaže da će pravo na pokretnu i nepokretnu imovinu, stanarsko pravo i intelektualnu svojinu koju su građani imali na dan 31. decembar 1990. godine biti priznato, zaštićeno i vraćeno u skladu sa utvrđenim standardima i normama međunarodnog prava - podsjećaju udruženja.

Otvoreno pismo će biti predato u 10.00 časova u hrvatskoj Ambasadi, u Ulici kneza Miloša 62, u Beogradu.

Najčitanije