KARLOVAC - U Karlovcu je danas osveštan novoizgrađeni vladičanski dvor Eparhije gornjokarlovačke.
Svečanosti je prisustvovao ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, koji je čestitao Njegovom preosveštenstvu episkopu gornjekarlovačkom Gerasimu ovaj veliki istorijski dan za Eparhiju.
Zgradu novog eparhijskog centra i crkvenoopštinske sale osveštao je Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije, dok je liturgiju u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja Mirlikijskoga u Karlovcu služio Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, uz sasluženje više arhijereja.
Mitropolit Porfirije je rekao da vraćanjem pravoslavnoj vjeri naroda ovog kraja dolazi do sveukupnog preobražaja o čemu svjedoče i novopodignuti eparhijski centar i hram u Karlovcu.
Govoreći o suživotu, mitropolit Porfirije je rekao da je tajna carstva nebeskog u međusobnim odnosima, a bez oproštaja sve postojanje biva obesmišljeno.
Obraćajući se gostima i vjernom narodu tokom svečanog ručka, vladika Gerasim je poručio da postojanje srpskog naroda na ovom području "nije pasivno, niti nemo i posmatračko, već je tkalački faktor u svim sferama javnoga života".
"Neposustajući istrajavamo sa pravoslavnima ovog kraja", poručio je episkop Gerasim.
Stari Eparhijski dvor sazidan je 1882. godine u Radićevoj ulici u centru Karlovca, a početkom dvadesetog vijeka dozidano je krilo zgrade u Mažuranićevoj ulici, navodi se na sajtu Srpske pravoslavne crkve.
Kroz istoriju je imao važan duhovni, kulturni i prosvjetni značaj. U ovoj zgradi od 1947. do 1993. godine nalazilo se sjedište Eparhije gornjokarlovačke.
Dvor je devastiran i miniran 25. decembra 1993. godine usljed ratnih dešavanja, a počinioci nikada nisu pronađeni.
Obnova ovog zdanja trajala je više od deset godina.