BEOGRAD - Srbijanska policija uhapsila je Sretena Jocića, poznatog pod nadimkom Joca Amsterdam, zbog umiješanosti u ubistvo vlasnika hrvatskog nedjeljnika "Nacional" Ive Pukanića.
Jocić je uhapšen u Beogradu u kući Slobodana Miloševića u Tolstojevoj ulici, koju je iznajmljivao.
Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova Srbije izjavio je da je Jocić uhapšen po nalogu tužilaštva u koordinisanoj akciji policije.
Dačić je potvrdio da je Jocić uhapšen zbog sumnje da je umiješan u ubistvo Pukanića.
Hapšenje je uslijedilo nakon što je jedan od svjedoka saradnika u istrazi koja se vodi povodom ubistva Pukanića, u iskazu hrvatskoj policiji optužio Jocića da je naručio ovo ubistvo.
Hrvatska je, tim povodom, najavila da će Jocića "osumnjičiti ili kao naručioca ili kao organizatora ubistva" i za njim raspisati međunarodnu potjernicu.
U iskazu tajnog svjedoka datog zagrebačkom Županijskom sudu navodi se da je ubistvo Pukanića naručio i organizovao Joca Amsterdam, koji je za to angažovao Slobodana Đurovića i Roberta Matanića, a u cijelu priču je bio bio upleten i Milenko Kuzmanović, koji je pušten nakon jednomjesečnog pritvora zbog nedostatka dokaza.
Matanić je, prema tvrdnjama svjedoka, za Jocu Amsterdama odrađivao poslove i po Bugarskoj, a osim Pukanića trebalo je da ubije i Novicu Petrača i njegovog brata Hrvoja.
Zdenko Tomanović, njegov advokat, kazao je da je Jociću juče uručen poziv na saslušanje, ali ne i rješenje o lišavanju slobode ni rješenje o zadržavanju.
Pukanić je, sa svojim saradnikom Nikom Franjićem, ubijen 23. oktobra 2008. godine aktiviranjem eksploziva u mopedu postavljenom kod njegovih kola, ispred sjedišta njegovog lista "Nacional" u centru Zagreba.
U narednih nekoliko dana uhapšeni su rođaci Robert i Luka Matanić, Amir Mafalani, Slobodan Đurović i Milenko Kuzmanović, koji je jedini pušten.
Policije zemalja regiona tragaju za Bojanom Gudurićem i Željkom Milovanovićem, za kojima su raspisale i nagradu od po 100.000 kuna (oko 69.500 evra) po glavi.
Sreten Jocić, za koga mediji navode da je kontroverzni biznismen porijeklom iz Male Krsne, više decenija proveo je van Srbije živeći, radeći, ali i često boraveći po inostranim zatvorima, zbog sumnji da je trgovao drogom i da je naručilac brojnih ubistava.