ZAGREB - Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik Zoran Milanović ponovo su u sukobu, ovog puta zbog Ukrajine.
Milanović je saopštio da se protivi učešću pripadnika Oružanih snaga Hrvatske u misiji podrške Ukrajini i da za to na prijedlog Vlade nije dao prethodnu saglasnost, a ako Vlada bude insistirala da će odlučivati parlament dvotrećinskom većinom.
U video-obraćanju Milanović je rekao da Hrvatska na rat u Ukrajini ni na koji način ne može bitno da utiče, niti ga može zaustaviti, ali napominje da promišljenom i odgovornom politikom državne vlasti može spriječiti širenje rata prema hrvatskim granicama i obezbijediti mir i bezbjednost svim hrvatskim građanima.
"Zato sam odbio dati prethodnu saglasnost na odluku o učešću Hrvatske vojske u misiji podrške Ukrajini. Dok sam ja predsjednik, neću dopustiti učešće vojnika u takvim aktivnostima, jer to nije nacionalni interes Hrvatske i potencijalno ugrožava sve njene ljude", rekao je Milanović.
Navedeno je da učešće pripadnika OSRH u takvoj misiji može potencijalno štetno da djeluje na nacionalne interese Hrvatske.
U saopštenju iz Milanovićevog kabineta navodi se da je odluka o slanju pripadnika oružanih snaga članica NATO donesena na samitu Alijanse u Vašingtonu, kojem je on prisustvovao, ali se ukazuje da je u pitanju opšta odluka o kojoj svaka zemlja odlučuje posebno, prenosi Nova.
Plenković je oštro kritikovao Milanovićevu odluku "zbog nedavanja prethodne saglasnosti za slanje pripadnika OSRH u misiju podrške Ukrajini i istakao da je riječ o manipulaciji, politikantskom pristupu i kontinuiranom miniranju spoljnopolitičkog stava Vlade da je Rusija agresor, a Ukrajina žrtva".
"Ovdje je riječ o jednom politikantskom pristupu koji mahom ima za cilj ponovnu manipulaciju i bacanje u etar laži. Kao što je opozicionar Miro Bulj pitao šaljemo li mi kao Vlada hrvatske vojnike u Ukrajinu, što je, naravno, besmislica. Tako i Milanović sada ponavlja da on nas štiti od uvlačenja u nekakav sukob", rekao je Plenković.
"Tu nema ničega nego kontinuirano miniranje spoljnopolitičkog stava Vlade o tome da je Rusija agresor, a Ukrajina žrtva", rekao je Plenković.
Ocjenjujući da Milanović manipuliše predstavljajući se kao zaštitnik hrvatskog naroda, Plenković je rekao: "Jedna potpuna manipulacija. Odeš na samit, tamo ne govoriš ništa. Onda sada ponovo pojašnjavaš hrvatskom narodu da si navodni zaštitnik od uvlačenja u sukob, a niko ne šalje hrvatske vojnike u Ukrajinu."
Plenković je ponovo Milanovića nazvao "kršiteljem Ustava".
Dodao je da je ovdje riječ o aktivnosti koja se zove NSATU.
"Kao što smo imali onaj cirkus sa njegovim nedavanjem saglasnosti na učešće Hrvatske u misiji EU vojne pomoći Ukrajini, koja je, jednako kao i ova bila, omeđena da nitko ne ide u Ukrajinu. Ova je aktivnost prihvaćena i usvojena na samitu NATO-a u Vašingtonu. Hrvatsku je na tom samitu predstavljao Milanović", naveo je Plenković.
Nedavanje Milanovićeve prethodne saglasnosti na Vladinu odluku o slanju pripadnika OSRH u misiju podrške Ukrajini ne znači da je na to pitanje stavljena tačka.
Hrvatska će, uprkos tome, moći da pošalje svoje pripadnike u Ukrajinu, ako o tome odluči parlament dvotrećinskom većinom, predviđa Ustav Hrvatske.
Poslanik opozicionog Mosta u Saboru Hrvatske Miro Bulj optužio je Plenkovića da želi da pošalje hrvatske vojnike u Ukrajinu da bi, kako je naveo, zadovoljio svoje gazde i dodvorio se francuskom predsjedniku Emanuelu Makronu.
Bulj je na pres-konferenciji u Saboru upitao Plenkovića zašto ne šalje vojsku na hrvatske granice.
"Plenković umjesto toga potiho gura oficire… hrvatska država se upliće u rat", rekao je Bulj novinarima.
"Lolo, Plenkoviću, ako te ja toliko iritiram, dođi u Sabor sa prijedlogom da hrvatsku vojsku, protivno volji, uplićeš u nepotreban rat kako bi pogodovao svojim gazdama i dodvorio se Makronu i ostalima", naveo je Bulj, prenijeli su hrvatski mediji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.