BEOGRAD - Ministarstvo energetike Srbije uskoro će raspisati javni poziv za sanaciju olovom zatrovanog zemljišta u Zajači kod Loznice, koja bi trebalo da počne ove jeseni.
Ministar energetike Srbije Zorana Mihajlović rekla je nakon sastanka sa gradonačelnikom Loznice Vidojem Petrovićem da će djelimična remedijacija, odnosno sanacija početi najkasnije u oktobru.
Ona je najavila da će naredne godine biti uložena značajna sredstva za potpunu remedijaciju – čišćenje i konačno rješenje tog problema, jer je ono osnovni uzrok zagađenja životne sredine u Loznici.
Kod djece u mjestu Zajača nedavno je utvrđen visok nivo olova u krvi uslijed zagađenja koje su prouzrokovali rudnik i topionica olova kompanije "Farmakom MB".