BEOGRAD - Beogradska policija uhapsila je devet osoba zbog sumnje da su prevarili više, uglavnom starijih ljudi, predstavljajući se kao promoteri igre na sreću, takozvanog "grosa".
Uhapšena su lica čiji su inicijali Z.Š. /59/, D.M. /30/, S.N. /69/ i M.R. /72/, svi iz Beograda, N.V. /35/, LJ.Ž. /59/, R.R. /66/ i T.M. /34/, svi iz Požarevca, i D.Ž. /45/ iz Šapca, saopšteno je iz MUP-a Srbije.
Oni se sumnjiče da su od februara do trenutka hapšenja presretali mahom starije građane u bloku 44 u Novom Beogradu, u blizini pijace i Doma zdravlja, postavljali im uobičajena pitanja, a nakon što bi građani dali tačne odgovore, saopštavali im da su potencijalni dobitnici vrijednih robnih i novčanih nagrada.
Uhapšeni su žrtvama davali vaučer za učešće u prvom kolu nagradne igre, a potom ih odvodili u jedan lokal u Nehruovoj ulici gdje su, kako se sumnja, organizovali igru "gros", odnosno ručno bacanje drvenih kegli, u kojoj su učestvovali osumnjičeni simulirajući da se međusobno ne poznaju.
U toj igri bi, u prvih nekoliko kola, jedan od osumnjičenih dobijao velike svote novca kako bi oštećenog doveo u zabludu da je mogućnost dobitka velika.
Oštećeni bi, na početku dobijali, a kasnije, kako je igra odmicala gubili i to sve veće količine novca.
Taj novac su im pozajmljivali osumnjičeni izvršioci, koji su simulirali da su igrači, a sve po već pripremljenom dogovoru.
Kada bi oštećeni u nekom trenutku odlučio da prekine igru, pošto je izgubio i svoj i pozajmljeni novac, osumnjičeni bi žrtvu odvodili do stana ili banke da uzme i preda im novac.
Uhapšeni su osumnjičeni da su na ovaj način prevarili, kako je do sada utvrđeno, 11 osoba i tom prilikom pribavili materijalnu korist u iznosu od 18.800 evra, 1.000 švajcarskih franaka i 349.000 dinara /2.957 evra/.
Po nalogu tužioca, uhapšenima je određeno zadržavanje do 48 časova, po čijem isteku će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu.