Ex -Yu

Važna godina za zapadni Balkan

Važna godina za zapadni Balkan
Važna godina za zapadni Balkan
Fena

BRDO KOD KRANJA Ova godina može biti ključna u približavanju država zapadnog Balkana Evropskoj uniji, iako u regiji ostaju važni izazovi, ocijenio je juče Oli Ren tokom sastanka predstavnika Evropske komisije i slovenačke vlade.

Ren je kazao da se raduje saradnji sa Slovenijom koja je približavanje država zapadnog Balkana EU i stabilizaciju regije postavila kao jedan od prioriteta svog predsjedavanja.

EU će formirati specijalnu radnu grupu za Srbiju kako bi pomogla Beogradu da brže napreduje ka potpisivanju SSP.

"Kada je riječ o Srbiji, dogovorili smo se da predložimo da se formira specijalna radna grupa po modelu koji je prije nekoliko godina sačinjen za Hrvatsku", izjavio je Dimitrij Rupel, slovenački ministar inostranih poslova.

Kako je rekao, cilj ove operativne grupe je da se postigne što brži napredak i veća saradnja Srbije sa Tribunalom u Hagu.

"Grupa, koju će činiti predstavnici Slovenije i Francuske, koja će u julu preuzeti predsjedavanje, te članovi Evropske komisije i Evropskog savjeta nastojaće da pomogne Srbiji da se pripremi za potpisivanje sporazuma", rekao je Rupel.

"Prije nego što potpiše sporazum, srbijanska vlada treba dokazati da u cjelosti sarađuje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i mora uhapsiti vojnog vođu bosanskih Srba Ratka Mladića optuženog za genocid", rekao je Ren.

Dodao je da na putu približavanja zapadnog Balkana EU ostaje i rješavanje pitanja konačnog statusa Kosova i stanja u BiH.

Ponovio je da rješenje pitanja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) treba hitno pronaći, čim se formira nova hrvatska vlada, te da ne treba donositi preuranjene zaključke u vezi sa pristupnim procesom Hrvatske.

Ren je pojasnio da bi nova hrvatska vlada, koja će uskoro biti formirana, trebala doći do rješenja zajedno sa Slovenijom i Italijom, uz moguću pomoć Evropske komisije, te u evropskom duhu.

Upitan može li se zbog primjene ZERP-a, kojem se protive Slovenija i Italija, blokirati proces uključivanja Hrvatske u EU, Ren je rekao da ne treba donositi prerane zaključke i da je potrebno pričekati početak rada nove hrvatske vlade. 

Najčitanije