BEOGRAD - Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je danas da formiranje vojske samoproglašenog Kosova nije dio briselskog sporazuma i da će, ukoliko bude formirana, NATO i Kfor onemogućiti njeno prisustvo na sjeveru Kosova i Metohije, gdje žive Srbi.
Dačić je rekao da je Priština i ranije najavljivala osnivanje nacionalne vojske, ali da je Srbija tražila garancije od NATO i Kfora da ta vojska, ako nekada bude formirana, ne smije da dolazi na sjever pokrajine bez prethodnog odobrenja Kfora.
"Nadam se da će garancije dobijene od NATO i Kfora biti realizovane u praksi, ukoliko bude potrebno", rekao je Dačić novinarima na Kopaoniku.
Potpredsjednik Vlade samoproglašenog Kosova Petrit Seljimi izjavio je da će danas biti zvanično utemeljene oružane snage Kosova, što je nedavno najavio i Hašim Tači.