NjUJORK - Srbija zaslužuje da ostvari pomak na putu evropskih integracija, s obzirom na značajan napredak koji je zemlja ostvarila u ispunjavanju evropskih standarda demokratije i mira, ocjenjuje dnevnik "Vol strit džornal" (WSJ).
"Srbija je jedina zemlja koja je i prije dobijanja statusa kandidata reformisala svoj pravosudni sistem i postavila nezavisne sudije", piše američki list i podsjeća da je pod, kako se navodi, pritiskom Evropske unije, uhapsila ove godine preostala dva haška bjegunca.
List, dalje, podsjeća da je Srbija učestvovala u osam rundi pregovora pod pokroviteljstvom EU sa Prištinom, postigavši dogovor o većem broju mjera u vezi sa kontrolom granice, imovinom, slobodom kretanja i carinskom procedurom.
List postavlja pitanje zašto onda EU oklijeva da preduzme "simboličan" korak i dodjeli Srbiji status kandidata s obzirom na navedene pomake, uz naglasak da sporazumi sa Prištinom moraju da se primjene i riješi mnoštvo drugih pitanja, poput regionalnog predstavljanja Prištine.
"Nasilje na sjeveru Kosova mora da se prekine i barikade da se uklone. I Kosovo mora da uradi više na sprovođenju vladavine prava i u borbi protiv korupcije", ocjenjuje list.
Postoji rizik, navodi list, da suviše veliki pritisak spolja na Beograd može da zaustavi ili preokrene sadašnji podsticaj za reforme.
"EU bi zažalila dan ako bivši nacionalistički lider Tomislav Nikolić, koji zasniva kampanju na neuspjehu vlade, napravi pomak u odnosima sa EU, porazi pristalice reformističkog predsjednika Borisa Tadića na parlamentarnim izborima u maju", upozorava američki dnevnik.
"Marginalizovanje Srbije bi poslalo talas upozorenja širom regiona koji i dalje članstvo u EU, uprkos krizi evra, smatra svojom najboljom šansom za budućnost", zaključuje "Vol strit džurnal".