Ex -Yu

Vrhovni sud razmatra presudu za ubistvo Đinđića

Vrhovni sud razmatra presudu za ubistvo Đinđića
Vrhovni sud razmatra presudu za ubistvo Đinđića
B92

BEOGRAD - Javna sjednica Posebnog odjeljenja Vrhovnog suda Srbije o žalbama za prvostepenu presudu okrivljenima za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića počeće 8. septembra.

"Sednica po žalbama na presudu Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu, za ubistvo Đinđića, protiv Milorada Ulemeka Legije i drugih okrivljenih za udruživanje radi neprijateljske delatnosti, biće održana od 8. do 23. septembra", rekla je portparol tog suda Vesna Dabić.

Prvostepena presuda za ubistvo premijera Đinđića izrečena je 23. maja 2007. godine. Bivši komandant JSO Milorad Ulemek osuđen je na 40 godina zatvora zbog organizacije ubistva premijera, a kao neposredni izvršilac ubistva na 40 godina zatvora osuđen je bivši zamjenik komandanta Jedinice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović. Na po 35 godina zatvora osuđeni su pripadnici kriminalnog "zemunskog klana" Aleksandar Simović, Vladimir Milisavljević, Ninoslav Konstantinović i Sretko Kalinić.

Po 30 godina dobili su Dušan Krsmanović, Miloš Simović, Milan Jurišić, pripadnik JSO Željko Tojaga i bivši radnik BIA Branislav Bezarević. Bivši pripadnik JSO Saša Pejaković osuđen je na osam godina zatvora.

Vršilac dužnosti republičkog javnog tužioca Slobodan Radovanović očekuje da će Vrhovni sud Srbije na sjednici potvrditi prvostepenu presudu optuženima za ubistvo premijera Đinđića. On je izjavio da očekuje da će biti potvrđene izrečene kazne. "Mislim da su to maksimalne kazne koje su dobili glavni akteri ovog zločina. Postoje žalbe odbrane, ali ne očekujem da one budu uvažene", rekao je Radovanović.

Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je da je od izuzetne važnosti da presuda okrivljenima za ubistvo Đinđića što prije bude pravosnažna i da se poslije toga povede rasprava o političkoj pozadini atentata.

Beogradski advokat, pravni zastupnik porodice Đinđić, Srđa Popović ocijenio je da je Vrhovni sud Srbije bio vrlo efikasan u zakazivanju rasprave po žalbi na presude za ubistvo Zorana Đinđića, i rekao da očekuje da će biti potvrđena krivica optuženih u prvostepenom postupku. Popović je kazao da je njihova krivica u potpunosti dokazana u postupku vođenom pred Specijalnim sudom u Beogradu.

Najavu Miljka Radisavljevića da će biti otvorena rasprava o političkoj pozadini ubistva, Popović je primio sa rezervom.

Zastupnici okrivljenih za ubistvo premijera Zorana Đinđića očekuju da će Vrhovni sud Srbije u septembru ukinuti prvostepenu presudu za atentat, izjavio je advokat Nenad Vukasović, branilac Zvezdana Jovanovića.

Najčitanije