BEOGRAD - Predsjednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić rekao je da Srbiju očekuje težak politički period i formiranja vlade, što kako je naveo, neće biti lak proces.
"Mnogi neće biti zadovoljni, ni unutar stranke koju vodim, a kamoli na sveukupnom političkom nivou", rekao je Vučić.
Kako je dodao, vlada će biti formirana u skladu sa potrebama u narednom periodu.
"Verujem da ćemo najtežim izazovima moći da odgovorimo", kazao je on i napomenuo da će Srbiji biiti potrebno dovoljno "hrabrosti i odvažnosti u narednom periodu".
Govoreći o pregovorima s Prištinom, Vučić je izjavio da je jedina tema kad je riječ o Kosovu i u SAD, i svuda, međusobno priznanje Beograda i Prištine.
Vučić je, za Pink, kazao da je jutros slušao Suzanu Grubješić koja je dobro primijetila da je predsjednik SAD Donald Tramp u pismima, kada je pozivao njega i Hašima Tačija, govorio o međusobnom priznavanju, te dodao da ni Tramp, ni SAD nisu od toga odustali.
Rekao je da, ako se pogleda sva kampanja koja je vođena protiv Srbije i njega lično, u kojoj su korišćeni mnogi srpski političari i analitičari, da je sve bilo usmjereno protiv razgraničenja, a i Miroslav Lajčak je najavio da teritorije nisu tema.
"Jedina tema svuda šta god ko pričao u SAD biće međusobno priznanje, onako ili ovako. U EU ona će biti na kraju, a do tada će govoriti o normaliazaciji odnosa. Ko kaže drugačije, laže svoj narod, kupuje vreme i obmanjuje ljude", podvukao je on.
Interesnatno je, prema njegovim riječima, da su u tome uspjeli i da sa velikim žarom govore da to nije tema, i da Srbima neće ništa da daju.
"Srbima, kako kažu, ćemo dati evropsku perspektivu, ponuditi kredite. Hvala, to možemo i sami, na tržištu kapitala. Pare da nam poklanjaju nisu spremni, niti hoće", rekao je Vučić.
Kazao je da neki pričaju o 40 milijardi nečega, a od tih para su sve krediti, ulaganje u projekte, koje će morati da vraćaju.
"Kako stvari stoje, vidim da će da nas čeka mnogo teških i velikih problema u kojima svi misle da moraju da završe svoje poslove na štetu Srbije, a da Srbiji ne ponude ništa", podvukao je on.
Ma koliko bilo teško, koliko god mu bila glava na panju ili se nalazio pod ucjenama i pritiskom, poručuje da će čuvati nacionalne interese.
Ukazao je da, međutim, postoji jedna stvar kod Srba da nikada nismo analizirali stvarno kakva je situacija sa kakvom se suočavaju, šta je to što svijet misli, šta Srbija ima stvarno na KiM, i šta može, to jest, šta realno može da dobije u budućnosti.
"Nemamo tu vrstu racionalnog pristupa, odgovornosti. Kod nas je sve isto", konstatovao je on.
Vučić je rekao da sada plaćaju cijenu katastrofalnih poteza u prošlosti.
Podsjetio je da je Srbija poslije bombardovanja NATO potpisala djelimičnu kapitulaciju, koja, kako ističe, čak i nije sasvim djelimična.
Zatim, ukazuje, 2004. na pogrom nad srpskim stanovništvom država reaguje besmisleno, histerijom na ulicama Beograda, a 2008. na proglašenje nezavisnosti Kosova neki su reagovali kroz štampu, a neki bjekstvom u Rumuniju, a svađu dva krila u vlasti međunarodna zajednica je iskoristila.
Podsjetivši na katastrofalnu presudu Međunarodnog suda pravde na insistiranje Srbije, rekao je da sada moraju da plate cijenu "svih tih užasnih poraza".
Rekao je da je to kao sa koronom, kada u cijelom svijetu imamo pandemiju koja je izazvala ekonomske probleme, čega su svi svjesni, a ljudi u Srbiji, kako ističe, kažu "šta nas briga za koronu, želimo da nastavimo da živimo isto, možda još bolje, tražićemo od države da nam to obezbedi".
"Mi smo ljudi koji imamo svoju percepciju, uvek očekujemo više, a ne rukovodimo se koje greške smo pravili"; zaključio je Vučić.