BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da ukupna šteta od poplava dostiže oko milijardu evra i najavio da će u narednih nekoliko dana početi velika obnova, koja će biti brza, jasna i transparentna.
Vučić je za RTS rekao da je država napravila plan obnove i da je preuzela na sebe dužnost da obnovi kategorisane i nekategorisane puteve u ugroženim opštinama, javne ustanove i elektroenergetski sektor.
On je najavio da će svi ljudi kojima su porušene kuće dobiti nove stambene objekte, te da će država pomoći i onima kojima su kuće značajnije oštećene.
Vučić očekuje da će 20 odsto štete od poplava biti pokriveno iz sredstava strane pomoći, dok će ostatak Srbija morati sama da nadoknadi.
On je rekao da bi želio da novcem za obnovu zemlje upravlja neko iz nevladinog sektora i najavio da će tu odgovornu dužnost ponuditi programskom direktoru Cesida Marku Blagojeviću.
Vučić je najavio da će sutra razgovarati sa Blagojevićem i da se nada da će on to prihvatiti. "Želim da izbegnem priče kako je neko zaradio", objasnio je premijer Srbije.
On je rekao da će sutra biti saopšten konačan spisak poginulih u poplavama sa informacijama o okolnostima smrti, te naveo da je 18 ljudi stradalo, dok se 11 vode kao nestalo.
Povodom predstojeće zvanične posjete Berlinu i susreta sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel, Vučić je rekao da želi da NJemačka bude strateški i dugoročni partner Srbije.
On je naveo da 11. juna ide u zvaničnu posjetu NJemačkoj kako bi čuo šta zvanični Berlin misli o Srbiji i šta očekuje od nje.
Vučić je rekao da će pokušati da dobije što je moguće veću podršku i da će u Srbiji biti uvećane njemačke investicije.
"Pošto mi Srbi nismo umeli kroz istoriju da budemo prijatelji sa Nemcima, nekada i nije trebalo, mislim da treba da budemo na istoj strani sa Nemačkom", rekao je Vučić.