Ex -Yu

Vučić: Srbija danas prestaje da sanja, Njemačka ispunila svoju reč

Vučić: Srbija danas prestaje da sanja, Njemačka ispunila svoju reč
Vučić: Srbija danas prestaje da sanja, Njemačka ispunila svoju reč
N.N.

BRISEL - Srbija danas prestaje da sanja snove, Srbija danas razume da će biti deo Evropske unije, a na nama je da svojim radom, marljivošću i energijom odredimo vreme ulaska u EU, izjavio je večeras premijer Aleksandar Vučić.

Premijer je, u razgovoru sa novinarima pred međuvladinu konferenciju EU-Srbija, rekao da je danas veliki i važan dan za Srbiju:

"Ne zato što je to potrebno nekome da kaže iz političkih ili, ne daj bože, partijskih razloga, nego zato što stvarno tako jeste", primetio je Vučić.

Važan je, objasnio je, prije svega zbog tipa društva kojem želimo da pripadamo, zbog ekonomskog napretka Srbije i zbog toga što je investitorima važno da je zemlja u koju dolaze stabilna i u da usklađuje svoje standarde i norme sa evropskim.

Jer, kako je rekao, ne samo evropske, već i američke, japanske, korejske i druge kompanije hoće da dođu u Srbiju samo ako napredujemo.

Važan je, dodao je, jer će 2.000 ljudi u Šapcu da dobije posao u jednoj od najmoćnijih japanskih kompanija, koja ne bi došla da nismo na evropskom putu.

U periodu pred nama, dodao je predsjednik vlade, našu zemlju ćemo da uredimo po najvišim mogućim standardima, demokratskim standardima, sa snažnijim i jačim instucijama, a izborićemo se i protiv korupcije i kriminala kroz moderniji sistem pravosuđa.

"Pred nama nije lak period, ali smo otvorili pregovore, dobili datum, upravo zahvaljući našem radu", rekao je Vučić.

"Znam neke koji su pre dva meseca govorili da nećemo da otvorimo poglavlja, kad je svima bilo jasno da hoćemo, a Nemačka je ispunila svoju reč", primetio je.

"Najveći deo posla možemo da završimo za četiri, četiri, četiri i po godine, a onda je na EU da proceni da li je vreme za članstvo", rekao je Vučić.

Ne licitiram kad možemo da postanemo članica Unije, to zavisi od EU, ali znam da se Srbija ponaša po mnogo čemu kao članica EU, ali ima stvari u kojima moramo da dostignemo standarde i principe EU, rekao je.

"Radićemo vredno i mislim da danas uspevamo da vidimo ono što su mnoge generacije pre nas šanjale", rekao je Vučić.

Srbija je sada još više dio Unije

Srbija večeras na međuvladinoj konferenciji započinje novu fazu na putu ka punopravnom članstvu u EU, a otvaranje Poglavlja 32, o finansijskoj kontroli i Poglavlja 35, o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, evropski zvaničnici smatraju izuzetno važnim.

Tanjug je pred početak sastanka Odbora za spoljne poslove Evropskog savijeta od visokih zvaničnika Unije zatražio komentar, pa je tako komesar za proširenje Johane Han izjavio da Srbija otvaranjem prvih poglavlja u pregovorima sa EU postaje stabilnija, privlačnije za investore i više dio EU.

"U interesu Evrope je da Srbiji bude dobro", rekao je Han i poručio da će otvaranje poglavlja uticati da i investitore van Evrope dođu u Srbiju, "jer osjećaju da je zemlja stabilnija, da je dio Evropske unije".

Upitan da li će trenutno stanje dijaloga između Beograda i Prištine uticati na dalji tok evrointegracija, Han je rekao da je to proces koji traje, da ne očekuje riješenja u slijedećih nekoliko mjeseci, te da je važno da "dijalog traje i da bude živ".

Za ministra inostranih poslova Austrije Sebastijana Kurca bilo je, kako je rekao Tanjugu, krajnje vrijeme da dođe do otvaranja poglajvlja,

Podsjetivši da se Austrija za to zalagala još ranije, Kurc je, pred sastanak šefova diplomatija EU, kazao da je otvaranje poglavlja bilo neophodno i preko potrebno.

"Bogu hvala što se otvaraju poglavlja. Srbija je to zaslužila. Premijer Aleksandar Vučić izveo je Srbiju na dobar put. On daje doprinos obezbjeđivanju stabilnosti u regionu i zauzeo je konstruktivnu ulogu na Zapadnom Balkanu", rekao je Kurc.

On je naglasio da EU mora da ima interes za otvaranje poglavlja ali i za napredovanje u pregovaračkom procesu, zbog kako je naveo, pozitivne uloge Srbije u regionu.

U ime luksemburškog predsedavanja Međuvladinom konferencijom šef diplomatije te zemlje Žan Aselborn izjavio je za Tanjug da je otvaranje poglavlja veoma značajno, ocijenivši da će Poglavlje 35, koje se tiče dijaloga Beograda i Prištine biti teže od Poglavlja 32, te poručio: "Vidjećemo kako će teći proces".

A visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini je za Tanjug najavila da će danas i zvanično šefovi diplomatija EU pozvati na otvaranje prvih poglavlja u pregovorima sa Srbijom.

"Danas imamo dva važna koraka, otvaranje poglavlja sa Srbijom i Turskom", rekla je Mogerini na pitanje Tanjuga.

Najčitanije