BERLIN - U intervjuu za Bild am Sontnag srpski mandatar Aleksandar Vučić je izrazio privrženost putu Srbije ka članstvu u EU i pohvalio politiku Angele Merkel.
Srpski premijer Aleksandar Vučić u intervjuu za njemački nedeljnik, koji prenosi Deutsche welle, objašnjava zašto i pored „loših vijesti koje je upravo dobio iz Brisela“ namjerava da „vodi svoju zemlju u EU.“
Vučić je u intervjuu objasnio da vjeruje u Angelu Merkel „otkako je prvi put sreo“ i da je „Njemačka danas jedna od tri najomiljenije zemlje u Srbiji. 32.000 ljudi rade ovde za njemačke firme. Imamo trgovinski volumen od 3,5 milijarde evra i on se stalno povećava.“ Merkelova se, rekao je srpski premijer, u izbjegličkoj krizi uvijek odgovorno ponašala i uvijek činila sve da Evropu održi na okupu i ne izgubi Grčku. „Nisam čuo ubjedljive alternative; umjesto toga, Angelu Merkel su najviše kritikovale one evropske države koje su od Njemačke najviše dobile. To je bio njihov način da izraze zahvalnost.“
I pored svih problema koje ima EU, „ostajemo na proevropskom kursu! – Iako smo vrlo razočarani, jer smo upravo saznali da se, za razliku od Crne Gore i Turske, sa Srbijom najpre neće otvarati nova pristupna poglavlja.“
Na, kako je rekla novinarka tabloida Bild Mirijam Holštajn, „izvještaje da ruski predsjednik Vladimir Putin koristi svoj uticaj u Srbiji kako bi tamo bio održan referendum o EU“, Vučić je rekao: „ne znam za Putina, ali znam da neke srpske stranke to javno traže. Moj odgovor je vrlo jasan: referenduma neće biti – koliko god bilo inicijativa za to.“
Vučić je objasnio da je još u vrijeme parlamentarnih izbora javno rekao da je strateški cilj ulazak u EU i da „ćemo sada učiniti sve da postignemo taj cilj. Ako napustimo taj put, Srbija će se naći na stranputici“, jer, kako je dodao, „postoji mnogo glupih i opasnih ideja u zemlji. A ako dođe do krize u Srbiji, doći će do krize u regionu. A onda bi mogli da ožive stari sukobi.“
Na pitanje da li smatra da bi raspoloženje u Srbiji moglo da se okrene protiv EU, on je odgovorio da mu je to najveća briga, te da odluke kao što je ova da se ne otvaraju dalja poglavlja sa Srbijom, hrane nacionalističke snage u zemlji, „pri čemu smo u prethodnim etapama bili bolji od svih ostalih. To ljudi ne razumiju.“
Na pitanje šta čini za slobodu štampe u zemlji, Vučić je odgovorio: „Ono što je i potrebno. Iako sada već imamo slobodnu štampu, što se vidi i po tome da ona loše piše o vladi.“ Što se tiče problema u odnosima vlade i novinara, „oni nemaju toliko veze sa cenzurom koliko sa neprofesionalnim radom, kako novinara tako i na našoj strani.“
Jedno pitanje se odnosilo i na Vučićev politički zaokret „od ultranacionaliste koji je bio ministar informisanja za vrijeme Slobodana Miloševića, ka ubijeđenom Evropljaninu – šta odgovarate na kritike da je iza toga puki oportunizam?“
Odgovor je glasio: „Sasvim jednostavno – ljudi ne mogu da prihvate to što sam uspješan. Ozbiljan sam i većina Srba mi vjeruje. Da, učinio sam užasne greške, ali to i priznajem. Je li to loše? Bolje je mijenjati se nego držati se pogrešnih ideja“, rekao je između ostalog premijer Srbije Aleksandar Vučić za nedjeljnik Bild Am Sonntag.
(Deutsche welle)