Ex -Yu

Šuga se pojavila u splitskom zatvoru

Šuga se pojavila u splitskom zatvoru
Foto: Ilustracija/Arhiva | Zbog širenja svraba među zatvorenicima odloženo suđenje u Hrvatskoj

SPLIT - Četiri zatvorenika splitskog zatvora na Bilicama izolovana su zbog zaraze, a zbog širenja svraba, kožne bolesti narodski nazvane šuga, među zatvorenicima odloženo je i jedno suđenje.

Kako prenosi Hina, svrab među zatvorenicima je primijećen prije desetak dana, a nakon što je utvrđeno da se radi o zaraznoj bolesti, u zatvoru su preduzete mjere zaštite i liječenja.

Četiri zatvorenika su izolovana u posebne prostorije uz mjere liječenja. Zbog zaraze je, dodaje se, na Opštinskom sudu u Splitu odložena jedna rasprava, prenosi Tanjug.

Prošle sedmice je na Opštinskom sudu u Splitu odgođena glavna rasprava jer optuženi za dilovanje nije doveden iz istražnog zatvora. Raspravna sutkinja i ostale stranke su obaviješteni kako je zaražen i nalazi se u izolaciji.

Kako saznaje Slobodna Dalmacija, oboljela zatvorenici dobili su propisanu terapiju, a uz poštivanje svih mjera neugodni simptomi bi trebali nestati u kratkom roku bez većih problema.

Svrab ili šuga je bolest kože praćena neugodnim svrabom i crvenilom na koži. Uzročnik infekcije je grinja, okrugli, mali, često oku nevidljiv, člankonožac prilagođen parazitskom načinu življenja na koži čovjeka.

Lako se prenosi s čovjeka na čovjeka izravnim dugotrajnijim fizičkim kontaktom, korištenjem odjevnih predmeta, posteljine ili ručnika zaražene osobe. Dijagnoza svraba postavlja se na temelju prisutnih kliničkih smetnji, a potvrđuje pronalaskom grinje, jajašaca ili fekalnog materijala larvi mikroskopskom analizom strugotina kože.

 

 

Najčitanije