BEOGRAD - Ministar odbrane Srbije Zoran Stanković izjavio je juče da se trenutno ispituju navodi da su dvojica vojnika Savezne Republike Jugoslavije poslije zarobljavanja na Kosovu 1999. godine bili zatočeni u američkoj vojnoj bazi Majnhajm u Nemačkoj.
`Posle prvih najava u štampi o ponašanju prema našim vojnicima, dao sam nalog nadležnoj službi da ispita sve okolnosti i tek nakon toga daćemo zvaničnu informaciju na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja`, rekao je Stanković.
Poslije obilaska Centra za mirovne operacije u Beogradu s američkim ambasadorom Majklom Poltom, Stanković je rekao da očekuje da će rezultate istrage imati najkasnije danas.
Pozivajući se na izvor u Međunarodnom crvenom krstu, beogradski mediji objavili su da su u Majnhajmu bili ratni zarobljenici Boban Milenković i Šefko Dairović, zarobljeni na Kosovu u drugoj polovini aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja. Prema do sada dostupnim informacija zarobila ih je OVK-a, koja ih je prebacila na teritoriju Albanije, gdje su ih preuzeli Amerikanci, koji su ih zatim transportovali u zatvor u bazi u Manhajmu. `Iz izvora bliskih vojnoj policiji saznali smo nezvanično da nisu bili podvrgavani torturi, ali da su 'preslišavani'. U vijestima iz maja 1999. godine navedeno je da je vojnicima ponuđeno da za Haški tribunal svjedoče o akcijama srpskih snaga protiv Albanaca. Oni su tu ponudu odbili`, pišu mediji.
Mediji pišu da su Milenković i Dairović bili razmijenjeni 18. maja za trojicu američkih vojnika koji su uhapšeni 31. marta 1999. godine na granici sa Makedonijom. Do granice su prebačeni u pratnji predstavnika Crvenog krsta i policije, ali pod nadzorom američke vojske.