Dalmaciju je ponovo pogodio talas nestabilnog vremena. Ciklon koji djeluje na veći dio Jadrana donio je jačanje juga, kišu i grmljavinsko nevrijeme, a zbog ciklonalne plime more se brzo podiže u Kaštelima, Splitu i Trogiru.
Ukratko:
- Jugo i plima duž obale.
- Udari do 100 km/h.
- U petak zahlađenje.
Vrhunac pogoršanja očekuje se tokom noći, a Index prenosi da su potopljene rive širom hrvatske obale.
Jugo jača duž obale
Posljedice promjene vremena već su vidljive na sjeveru zemlje.
U Istri ima kiše, pljuskova i grmljavine, a lokalno je palo oko 20 litara kiše po metru kvadratnom. Istovremeno, na cijelom Jadranu duva jugo koje jača te je mjestimično vrlo jako, s olujnim udarima.
Najsnažnije jugo puše u sjevernoj Dalmaciji i na sjevernom Jadranu, gdje udari vjetra dostižu brzinu od oko 90 kilometara na sat. I u Splitu duva vrlo jak jugo s povremenim olujnim udarima, a zabilježeni su i poremećaji u pomorskom saobraćaju.
Vrhunac nevremena tokom noći
Iako je pritisak vazduha nizak, ne očekuje se plima razmjera kakvi su zabilježeni proteklih sedmica. More je trenutno oko 60 centimetara iznad prosječnog nivoa, a jačanje juga dodatno podiže njegov nivo i stvara talase, posebno na izloženijim dijelovima obale.
Pod uticajem ciklona i nevremena koje je već stiglo u dijelove Dalmacije, snažna plima bilježi se na Čiovu, ali i u Splitu i Kaštelima, gdje more ulazi dublje u obalni pojas nego u uobičajenim okolnostima.
U ovakvim situacijama treba imati na umu da snažna plima može nastupiti naglo, posebno kada se pojačaju udari juga i talasi.
Najviše padavina u Dalmaciji očekuje se noćas, kada bi udari juga na moru mogli dostići i do 100 kilometara na sat.
Grmljavinsko nevrijeme već je stiglo pred Zadar, a snažna grmljavinska fronta zahvatila je sjevernu i srednju Dalmaciju te se nastavlja premještati prema jugu.
U petak smirivanje i zahlađenje
U noći na petak očekuje se promjena smjera vjetra i naglo zahlađenje. Zbog pada temperature kiša bi mogla preći u snijeg, dok je u Dalmatinskoj zagori moguća i susnježica.
Tokom petka vrijeme bi se trebalo postepeno smirivati, posebno u drugom dijelu dana.
Očekuje se da bi petak mogao označiti i početak dužeg razdoblja stabilnijeg vremena.