SANSKI MOST - Udruženje žena Hrustovo, iz istoimenog sela nadomak Sanskog Mosta, jedno je od najaktivnijih na ovim prostorima, a ono što ih možda izdvaja u odnosu na druge je što ljubomorno čuvaju stare narodne običaje i sjećanje na tradiciju i život stanovnika ovog kraja.
Vrijedne žene iz ovog udruženja nedavno su uredile i etno-kutak sa mnogobrojnim predmetima i stvarima kojima su se služili naši preci u prošlosti, a pokrenule su i etno-radionicu u okviru koje izrađuju tradicionalne bosanske ćilime i druge predmete.
"Nekada davno u prošlosti u ovdašnjim domaćinstvima proizvodilo se sve što je trebalo za kućanstvo. Između ostalog, tkali su se i tradicionalni bosanski ćilimi, ponjave, serdžade i ostalo što je bilo potrebno. Mi smo odlučile da tehnologiju i proces kako se to nekada radilo očuvamo, pa smo nabavili jedan stan", kaže Ćamka Kukavica, članica ovog udruženja.
Dodaje kako se radi o tkalačkoj spravi koja se upotrebljavala za izradu prostirki, a danas se može vidjeti jedino u muzejima.
"Vjerujte da imamo toliko narudžbi da ih ne možemo sve ispuniti. Naručioci su mahom naši ljudi koji žive u inostranstvu i žele da tamo u svojim kućama imaju neki predmet iz svog zavičaja", kaže Kukavica.
Dodaje kako je za izradu kvalitetnog ćilima neophodna ovčija vuna, koja se najprije temeljito obradi i oboji, a potom se od nje formiraju vlakna za tkanje. Tradicionalni ćilim je raznobojan, a najčešće je u njegovoj osnovi crvena boja sa različitim dekoracijama, od kojih je najpoznatija romb okružen poljem sa četiri povijena kraka.
"Prilikom izrade jednog ćilima istovremeno može raditi više žena i proces se odvija sinhronizirano. Sve ovo ima i društvenu dimenziju, pa su se tako žene uz rad družile, razgovarale i razmjenjivale informacije o tome šta se događa u selu", kažu članice udruženja. One ne daju da se zaboravi niti tradicionalna kuhinja, prave stara jela i specijalitete, te tako njeguju gastronomsku kulturu svoga kraja.
Sva jela se pripremaju od domaćih sastojaka na način kako se to radilo stotinama godina unatrag.
Vrijedne žene Hrustova kažu kako u svim svojim aktivnostima imaju veliku podršku muških članova ove lokalne zajednice, često organizuju druženja i putovanja, upoznaju druge krajeve.
Također, njeguju vezu sa mnogobrojnim Hrustovljanima koji žive i rade u inostranstvu, jer je ovaj kraj tradicionalno poznat po generacijama pečalbara koji su odlazili na rad u inostranstvo. Ove vrijedne žene, u svojoj toploj i prijateljskoj atmosferi, predano i posvećeno čuvaju i pričaju priče o našoj istoriji, kulturi i nasljeđu, te nas podsjećaju koliko je važno očuvati sopstvene korijene i prenositi ih budućim generacijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.