VELIKA KLADUŠA - Javno preduzeće "Komunalije" iz Velike Kladuše nalazi se u velikim ekonomskim problemima, a predstavnici nove uprave u tom preduzeću kažu kako su ih dočekala dugovanja u iznosu od preko milion maraka, od čega se najveći dio odnosi na dobavljače.
"Također, imamo značajna potraživanja od oko 820.000 maraka, zatekli smo dvije neisplaćene plate radnicima, također i dugovanja za neuplaćene doprinose u iznosu od oko 50.000 maraka", kaže Sinan Huskić, vršilac dužnosti direktora u tom preduzeću.
Poslovanje firme opterećuje i kredit od 2,8 miliona maraka koji je podignut prije nekoliko godina, stanje sa voznim fondom je vrlo loše, a pojedine radne jedinice kao što su poljoprivredne apoteke, šivaonica i ugostiteljski objekat su potpuno nerentabilne.
Situaciju u svjetlu nedavne odluke Vlade Federacije BiH o povećanju minimalnih plata komplikuje i to što gotovo 70 posto radnika prima minimalni lični dohodak, pa će primjena ove odluke značajno povećati troškove poslodavca.
Huskić kaže kako su dio dugovanja u međuvremenu uspjeli sanirati, ali da će za ekonomski opstanak firme biti neophodne radikalne reforme i pomoć osnivača, odnosno općinskih vlasti.
O tome kako očuvati preduzeće tek treba da se sačini plan, a jedna od mogućnosti je povećanje cijena komunalnih usluga koje se nisu mijenjale već godinama.
"Pripremamo jedan elaborat sa tri prijedloga cijena, ali izvjesno je da se cijene odvoza smeća i održavanja javne čistoće moraju povećati u svjetlu današnjih poskupljenja i inflacije", kazao je Huskić.
Načelnik ove općine Boris Horvat ističe kako je moguće gašenje brojnih djelatnosti kojima se firma bavi, a koje nemaju ekonomsku isplativost.
"Ovo preduzeće je ranije zamišljeno da bude nosilac cjelokupne privrede Velike Kladuše, što nema nigdje u svijetu. Zna se šta je zadatak javnog komunalnog preduzeća u jednoj lokalnoj zajednici, a kod nas se najmanje pažnje i sredstava izdvajalo za tu vrstu djelatnosti", kaže Horvat.
Ovo komunalno preduzeće, u odnosu na sva druga koja postoje u gradovima i općinama Unsko-sanskog kantona, ima daleko najveći broj zaposlenika, njih ukupno 270.
Za njihovo finansiranje iz općinskog budžeta izdvajaju se milionska sredstva, pa je tako od 2017. godine u tu javnu firmu upumpano više od 33 miliona maraka. Preduzeće je specifično i po tome što se bavi nizom raznorodnih djelatnosti, pa tako posjeduju čak 33 organizacione jedinice.
Rezultat je to koncepta kojeg je, u protekla dva mandata pokušao provesti doskorašnji načelnik ove općine Fikret Abdić - da se razvoj lokalne zajednice generiše preko javnih preduzeća. Tako su "Komunalije", osim primarne djelatnosti pružanja komunalnih usluga, osnovale građevinsku operativu, tvornicu četaka, nekoliko poljoprivrednih apoteka, benzinsku pumpu i druge djelatnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.