SANSKI MOST - Članovi Sportsko-ribolovnog društva "Sana" poribili su juče rijeku Sanu, te njene pritoke Dabar, Zdenu i Sanicu sa više od 5.000 komada mlađi potočne pastrmke.
Prema riječima Ermina Grozdanića, predsjednika ovog društva, radi se o 250 kilograma riblje mlađi koja je nabavljena sredstvima samog društva i novcem donatora u ribogojilištu Konjic.
"Ovo je samo jedna u nizu aktivnosti koje provodimo kada se radi o obogaćivanju ribljeg fonda u poriječju Sane. U narednim danima nabavićemo i ribu lovne veličine, te je pustiti u rijeku", istakao je Grozdanić. U ovome društvu kažu kako je situacija po pitanju ribljeg fonda u Sani i njenim pritokama sada mnogo bolja nego ranije, ali da je i dalje potrebna posvećenost svih ribolovaca kako bi stanje bilo još bolje.
"To se posebno odnosi na potočnu pastrmku, jer je brojnost ove riblje vrste u posljednjim decenijama značajno smanjena. Tome je doprinio prekomjerni izlov, ali i zagađivanje rijeka, s obzirom na to da je riječ o izuzetno osjetljivoj ribi koja opstaje samo u čistim vodotocima. Sada je situacija mnogo povoljnija i vrijeme je da dobrim gadzovanjem revitalizujemo riblji fond", kazao je Grozdanić.