BANJALUKA, TUZLA- Jedan službenik Uprave za indirektno oporezivanje BiH uhapšen je danas, dok je druga osoba ispitana u svojstvu osumnjičene u nastavku akcije kodnog naziva "Brend", Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Kako je saopštila SIPA, na području Banjaluke i Tuzle pretresli su osobe, stambene i poslovne objekte i službene prostorije UIO koje koriste dvije osumnjičene osobe.
Pretresi su izvršeni po naredbi Suda BiH prilikom čega su oduzeti predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa krivičnim djelima: udruživanje radi činjenja krivičnih djela, davanje dara i drugih oblika koristi, primanje dara i drugih oblika koristi, i zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
"Privremeno su oduzeti mobilni telefoni, SIM kartice i interne evidencije, koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku. Slobode je lišena jedna osumnjičena osoba, službenik, koja će nakon kriminalističke obrade biti predata u nadležnost Tužilaštva BiH, dok se druga osoba odazvala pozivu policije i ispitana je u svojstvu osumnjičene, o čemu će Tužilaštvu biti dostavljen izvještaj", navode iz SIPA.